PARTNER PORTALU
  • BGK

Przystanek kolejowy Gorzów Wschodni wkrótce dostępny dla pasażerów

  • PAP/MN    27 marca 2017 - 12:48
Przystanek kolejowy Gorzów Wschodni wkrótce dostępny dla pasażerów
Przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni jest elementem modernizacji estakady kolejowej w tym mieście. (fot. pixabay)

Przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni przy ul. Teatralnej wkrótce będzie włączony do ruchu.
• 20 kwietnia przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni będzie dostępny dla pasażerów.

• Prace obejmują także modernizacje estakady oraz remont peronu nr 2.

• Zakończenie wszystkich prac, które pochłoną 111 mln zł, przewidziano na jesień 2018 roku.

W poniedziałek (27 marca) na budowanym przystanku odbył się briefing prasowy przedstawicieli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe poświęcony tej inwestycji.

Członek zarządu PKP PLK ds. inwestycji Arnold Bresch przypomniał, że modernizacja estakady w Gorzowie Wlkp. jest jednym z elementów Krajowego Programu Kolejowego, który przewiduje wydanie na inwestycje kolejowe do 2023 r. prawie 67 mld zł.

"W ostatnim roku bardzo przyspieszyliśmy z przetargami (…) W tej chwili mamy w postępowaniach 24 mld zł kosztorysowych umów, z czego w tym roku podpisaliśmy już umowy na ok. 2 mld zł, a planujemy w najbliższym miesiącu dobić do 10 mld zł. To jest olbrzymi zastrzyk kapitału i też dużo pracy dla firm, które będą realizowały inwestycje na polskich torach" - powiedział Bresch.

Czytaj też: Rzeszów inwestuje w autobusy komunikacji miejskiej

Dodał, że inwestycje te obejmują trzy obszary działalności PKP PLK. Jednym z nich jest rynek przewozów aglomeracyjnych, czego przykładem są prace w Gorzowie. Drugim są projekty związane z ruchem regionalnym i ponadregionalnym, a trzecim przewozy towarowe, m.in. zapewnienie dostępu do portów.

"To jest ponad 200 projektów na różnym etapie zaawansowania. Mamy kilkanaście dużych projektów, które są realizowane, to są m.in. aglomeracyjne projekty w okolicach Krakowa, Warszawy, Poznania" - wymienił Bresch.

Zaawansowane prace w Gorzowie 

Przystanek w Gorzowie jest na mocno zaawansowanym etapie budowy. Gotowy jest peron i konstrukcja wiaty dla pasażerów. Ciekawym elementem architektonicznym tejże wiaty jest lekko pofalowana konstrukcja, nawiązująca do łukowych przęseł i sklepień zabytkowej estakady.

Wiata będzie miała przeszkoloną ścianę od ulicy Teatralnej. Peron zostanie wyposażony w pochylnie dla osób niepełnosprawnych, a w obsłudze podróżnych ma pomóc czytelne oznakowanie.

Po zakończeniu całego projektu związanego z modernizacją gorzowskiej estakady nowy przystanek na stałe znajdzie się w układzie komunikacyjnym miasta.

20 kwietnia br. przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni będzie dostępny dla pasażerów. Wówczas rozpoczną się zasadnicze prace na estakadzie, która zostanie wyłączona z ruchu.

Przez prawie dwa lata przy Teatralnej będą kończyły i rozpoczynały bieg pociągi jadące z kierunku Krzyża. W kierunku zachodnim - w stronę Kostrzyna nad Odrą - obsługa podróżnych będzie prowadzona ze stacji Gorzów Wlkp. Dla pasażerów kontynuujących podróż między przystankiem i dworcem (ok. 2 km) będzie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.