PARTNER PORTALU
  • BGK

Przystanki z alarmem stanęły w Płocku

  • pap    17 października 2014 - 09:14
Przystanki z alarmem stanęły w Płocku

Komunikacja Miejska w Płocku w ramach projektu poprawy funkcjonowania systemu transportu publicznego zamontowała 20 nowoczesnych wiat przystankowych z elektronicznymi tablicami informacyjnymi i system alarmowym, uruchamianym przyciskiem w sytuacji zagrożenia.
Przyciski alarmu, które umożliwiają pasażerom oraz przechodniom bezpośrednie połączenie i rozmowę z dyżurnym centrum monitoringu, to w przypadku przystanków autobusowych pierwsze tego typu rozwiązanie w kraju - poinformowała PAP Anna Kicińska, rzeczniczka płockiej KM.

Jak wyjaśniła, nowe wiaty przystankowe zostały zlokalizowane w miejscach, gdzie - jak wynika z danych spółki - najwięcej pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej. Zakup i montaż wiat to część większego projektu, którego wartość wyniosła ponad 10,48 mln zł przy dofinansowaniu ze środków unijnych w wysokości ponad 7,37 mln zł.

Czytaj: Darmowa komunikacja. Czy się opłaca?

"Nowe wiaty przystankowe wyposażone są w monitoring i tablice z dynamiczną informacją pasażerską, przedstawiającą rzeczywisty czas przyjazdu autobusu. Zamontowane w wiatach przyciski alarmowe to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce
" - powiedziała PAP Kicińska.

Elektroniczne tablice wyświetlają m.in. aktualną datę oraz czas, informacje o przyjeździe 6 najbliższych autobusów na dany przystanek, informują także o planowanych zmianach rozkładu jazdy oraz o ważnych wydarzeniach w mieście. "Przy ośmiu przystankach dwustronne tablice typu LED zamontowano na stojących w pobliżu słupach, natomiast na dwunastu przystankach tablice typu LCD są wmontowane w wiaty od wewnątrz" - dodała Kicińska.

 Czytaj też: Kuszą wyborców bezpłatną komunikacją w miastach

W ramach projektu poprawy funkcjonowania systemu transportu publicznego w Płocku zakupiono również 7 nowych autobusów przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, w tym z miejscem dla osób na wózku inwalidzkim, a także nowoczesny samochód techniczny, służący do naprawy lub holowania pojazdów płockiej komunikacji miejskiej w czasie awarii.

W połowie roku płocka KM zakończyła inny, trzyletni program poprawy systemu transportu publicznego o wartości 21,7 mln zł, z czego ponad 9,7 mln zł pochodziło z dofinansowania unijnego i budżetu państwa. Ze środków tych zakupiono m.in. 15 nowych autobusów i wprowadzono we wszystkich pojazdach biletomaty.

Uruchomiono także elektroniczny system dyspozytorski, który pozwala na bieżące śledzenie trasy i czasu przejazdu autobusu oraz bezpośrednią łączność z kierowcami.

Wcześniej płocka KM wprowadziła system informacji dźwiękowej dla osób niewidomych, który uruchamiany jest za pomocą automatycznego pilota - osoba niewidoma, stojąca na przystanku autobusowym po aktywowaniu pilota słyszy numer nadjeżdżającego autobusu i trasę jego przejazdu. Dotychczas przekazano ok. 50 takich pilotów.

KM Płock to spółka działająca od 1998 r. W spółce 100 proc. udziałów ma gmina Płock. Według jej danych systematycznie wzrasta liczba pasażerów korzystających w tym mieście z autobusów komunikacji miejskiej - w 2010 r. było to ponad 16,5 mln osób, a na koniec 2013 r. już ponad 19,8 mln osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.