PARTNER PORTALU
  • BGK

Przywrócono prąd po awarii zasilania energetycznego w Białymstoku

  • PAP    13 marca 2015 - 13:49

Kilkadziesiąt tysięcy odbiorców w centrum Białegostoku przez trzy godziny nie miało prądu, po pożarze baterii kondensatorów w Zakładzie Energetycznym. Zasilania z sieci nie miał m.in. magistrat, niektóre sądy, banki i sklepy.
Do pożaru doszło tuż przed godz. 9 w Zakładzie Energetycznym przy ul. Elektrycznej w Białymstoku. Jak podała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok, doszło do pożaru "baterii kondensatorów stacji wnętrzowej", a w związku z tym - samoczynnego wyłączenia zasilania dużej części miasta.

Według szacunków energetyków bez prądu było początkowo nawet 90 tys. odbiorców w centrum miasta.

Ogień został szybko ugaszony przez strażaków, dłużej trwało przewietrzanie budynku. Rzecznik prasowy podlaskich strażaków Marcin Janowski powiedział, że pożar nie był duży, ale akcja trudna o tyle, że część urządzeń energetycznych była pod napięciem. Dlatego strażacy używali do gaszenia wyłącznie agregatu proszkowego.

Po wyłączeniu zasilania, w ścisłym centrum miasta prądu nie miał m.in. Urząd Miejski, wiele banków, sklepy, biura i kawiarnie. Nie można było wziąć pieniędzy w bankomacie czy zrobić zakupów, bo nie działały kasy fiskalne.

Na niektórych ulicach w centrum nie działała sygnalizacja świetlna. Według informacji z magistratu, tam gdzie przestała działać sygnalizacja awaryjna, sterowaniem ruchem zajęła się policja.

Prądu nie było m.in. w budynkach urzędu miejskiego. Urszula Boublej z biura prasowego magistratu poinformowała, że spowodowało to utrudnienia w pracy urzędników i załatwianiu spraw klientów, ale wszystkie systemy, z których korzysta urząd, wracają do normy. Podkreśliła, że urzędnicy pracowali "na tyle, na ile było to możliwe", wszyscy czekali na przywrócenie zasilania.

Bez prądu był także m.in. Sąd Okręgowy w Białymstoku. Rzecznik tego sądu, sędzia Wiesław Żywolewski powiedział, że sąd dysponuje systemem podtrzymującym zasilanie systemów informatycznych - w zależności od ich obciążenia - na 1-2 godziny i ten system działał.

Więc choć na salach sądowych nie można było włączyć oświetlenia, rozprawy odbywały się normalnie, a sąd był przygotowany, by - w razie dłuższego braku prądu - przejść na ręczne protokołowanie rozpraw.

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku nie odczuł awarii prądu. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Pilcicka, urząd zaopatrzony jest we własny agregat, więc z prądem nie było problemu; był natomiast ograniczony dostęp do internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • obserwator rzeczywistości, 2015-03-15 12:01:58

    Na pewno, tak jak w sprawie pożaru mostu łazienkowskiego w Warszawie, sprawców podpalenia lub też prawdziwej przyczyny pożaru w Białymstoku, nie ustalono. A nic się nie dzieje bez przyczyny. Szczególnie, przy granicy z sąsiadem, na którego pseudodemokraci i rusofobi, ustami niektórych głupich polski...ch polityków, wylewali całe kubły pomyj.  rozwiń
  • lekarz usk, 2015-03-15 09:55:52

    W szpitalu USK też nie było prądu, ale o miejscu, gdzie się leczy chorych, ani słowa w artykule. Widać jakie dziedziny życia w Polsce są priorytetowe. Cytat "Po wyłączeniu zasilania, w ścisłym centrum miasta prądu nie miał m.in. Urząd Miejski, wiele banków, sklepy, biura i kawiarnie. Nie można... było wziąć pieniędzy w bankomacie czy zrobić zakupów, bo nie działały kasy fiskalne".  rozwiń