PARTNER PORTALU
 • BGK

Publiczny transport zbiorowy wymaga nowej ustawy

 • AW    7 marca 2017 - 13:27
Publiczny transport zbiorowy wymaga nowej ustawy
Powiaty zwracają uwagę na możliwości dublowania przez przewozy komercyjne linii uznanych za linie użyteczności publicznej (fot.commons.wikimedia.org/Artur Andrzej)

• Liczba pasażerów komunikacji publicznej w ostatnich latach spadła o 25 proc.
• - Coraz większe obszary kraju stają się białymi plamami transportowymi – skazując mieszkające tam osoby albo na poruszanie się własnym pojazdem, albo na trudności w wyjechaniu gdziekolwiek ze swojej miejscowości zamieszkania - alarmują przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.
• Ich zdaniem tylko opracowanie projektu nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym daje realną szansę na poprawę obecnego, niekorzystnego stanu rzeczy.
Jak przypomina w swoim stanowisku Związek Powiatów Polskich, przez wiele lat publiczny transport zbiorowy, zarówno w zakresie jego finansowania, jak i pełnej dostępności komunikacyjnej dla pasażerów, nie był dostatecznie wydajny. Co więcej – system ten ulega stopniowej degradacji.

- Liczba pasażerów tylko w latach 2010-2015 spadła z 467 mln do 347 mln (o 25 proc.), przy stałej pracy przewozowej – co świadczy o rozwoju przewozów długodystansowych, przy ograniczaniu transportu lokalnego. Coraz większe obszary kraju stają się białymi plamami transportowymi – skazując mieszkające tam osoby albo na poruszanie się własnym pojazdem, albo na trudności w wyjechaniu gdziekolwiek ze swojej miejscowości zamieszkania – podnosi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński, prezes ZPP.

Nadziei powiatów na poprawę nie spełniła uchwalona w roku 2010 ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Wynika to z wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest duże rozproszenie odpowiedzialności za organizację transportu pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego różnych poziomów przy braku skutecznych bodźców i narzędzi umożliwiających ich współpracę.

Czytaj też: Nowelizacja ustawy o transporcie zbiorowym: Gminy biją na alarm. U prezydenta i premier Szydło

- Podkreślić należy, że w bardzo wielu krajach transport pozamiejski jest domeną jednostek szczebla powiatowego. Skala gminy jest bowiem zbyt mała do stworzenia spójnego systemu transportu zbiorowego – czytamy w stanowisku ZPP.

Starostowie zwracają uwagę na duże ryzyko finansowe wynikające z braku praw wyłącznych i wynikającej stąd możliwości dublowania przez przewozy komercyjne linii uznanych za linie użyteczności publicznej. Nie bez znaczenia jest też brak odpowiednich środków adekwatnych do kosztów realizacji zadań przewozowych.

- Powiaty są gotowe – w trosce o dobro mieszkańców i zgodnie z kierunkami wskazanymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podjąć się zadania przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu. Muszą jednak otrzymać od prawodawcy niezbędne narzędzia prawne oraz źródła finansowania – kontynuuje Węgrzyn.

Związek Powiatów Polskich z zadowoleniem przyjął stworzenie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

- Daje to realną szansę na poprawę obecnego, niekorzystnego stanu rzeczy. Podkreślić należy, że ZPP wraz z częścią środowisk przewoźników złożył obszerne propozycje zmian legislacyjnych. Z tego też względu ZPP liczy na pozytywne odniesienie się Rady Ministrów do zaproponowanych zmian – czytamy w podsumowaniu.

Czytaj też: W Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju "zapomniano" o wzroście dochodów JST

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • busik, 2018-03-13 20:20:24

  Ustalony ustawowo, minimalny poziom obsługi transportem zbiorowym, powinien być ustawowym obowiązkiem Marszałka , jak też i przewozy wojewódzkie.
 • BAJZEL !, 2018-03-13 20:12:39

  Niestety projekt MI z dnia 16.02.2018 , nie przewiduje podstawy prawnej dla odmowy wydania potwierdzenia przewoznikowi na potw. zgłoszenia przewozu, z przyczyn zagrożenia konkurencyjnego dla przewozów realizowanych na umowę z operatorem.
 • WOLNOAMERYKANKA ?, 2018-03-13 20:01:38

  Jedną z podstawowych wad propzycji nowelizacji ustawy o ptz, wg. wersji z dnia 16.02.2018, byłoby pozwolenie wolnorynkowym przewożnikom międzywojewódzkim ( kursującym na tzw. potwierdzenie zgłoszenia przewozu) , na zabieranie pasażerów od operatorów kursujących na umowę za pieniądze samorządowe lub... na umowę za przyznanie prawa wyłącznego, zamiast wypłaty rekompensaty finansowej do wysokośći rozsądnego zysku.  rozwiń