PARTNER PORTALU
  • BGK

Punktualność kolei pasażerskich w Polsce: WKD liderem, Intercity outsiderem

  • MIW    13 grudnia 2017 - 13:30
Punktualność kolei pasażerskich w Polsce: WKD liderem, Intercity outsiderem
Pociągi ŁKA mają ponad 95 proc. punktualności (fot. youtube.com)

Ponad 89 procent pociągów pasażerskich w Polsce dojechało w III kwartale na czas i był to… najgorszy wynik w całym bieżącym roku. W ścisłej czołówce zestawienia (ponad 95 proc. punktualności) uplasowały się trzy spółki związane z samorządami: Warszawska Kolej Dojazdowa, trójmiejska SKM-ka oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Od początku roku miano najbardziej punktualnego przewoźnika w przewozach pasażerskich utrzymuje Warszawska Kolej Dojazdowa – w III kwartale 99,41 proc. jej pociągów dojechało do celu na czas (w II kwartale było to 99,52 proc, w I – 99,61 proc.).

Czytaj: Czyje pociągi spóźniają się najczęściej, a czyje są na czas?

Drugie miejsce w stawce również niezmiennie zajmuje obsługująca jedną linię do Świnoujścia UBB GMBH, aczkolwiek jej wynik z III kwartału (98,13 proc.) oznacza spadek o prawie jeden punkt procentowy w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Punktualnością powyżej 95 proc. mogą pochwalić się też: PKP SKM (ok. 30 proc. w tej spółce należy w sumie do samorządu województwa pomorskiego oraz gmin z Trójmiasta i okolic), a także Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (spółka świadczy przewozy od połowy 2014 roku). W pierwszym przypadku pociągi przewoźnika w III kwartale miały 97,6 proc. punktualności, w drugim – 95,48 proc. Przy okazji warto przypomnieć, że 10 grudnia ŁKA wspólnie z PKS Sieradz uruchomiła nową ofertę połączeń autobusowo- kolejowych. Łącznie z pociągami spółki skomunikowanych zostało 31 linii autobusowych PKS (przejazd odbywa się na jednym bilecie), dzięki czemu mieszkańcy 140 miejscowości w powiecie sieradzkim i wieluńskim mogą szybciej i taniej dostać się do Łodzi.

Czytaj: Czy marszałkowie pożegnają się z Przewozami Regionalnymi?

Na kolejnych miejscach w raporcie UTK znalazły się: Szybka Kolej Miejska w Warszawie (94, 49 proc.), Koleje Wielkopolskie (93,21 proc.), Koleje Mazowieckie i należący do grupy Deutsche Bahn Arriva RP (91, 53 proc.), Przewozy Regionalne (89, 20 proc.), Koleje Małopolskie (87, 24 proc.), Koleje Dolnośląskie (86, 77 proc.), Koleje Śląskie (83,11 proc.), a stawkę zamyka PKP Intercity (70, 77 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.