PARTNER PORTALU
  • BGK

Puszcza Białowieska, Hajnówka: Jesteśmy bliscy standardów unijnych, jeśli chodzi o odpady

  • Bartosz Dyląg    14 października 2016 - 09:19
Puszcza Białowieska, Hajnówka: Jesteśmy bliscy standardów unijnych, jeśli chodzi o odpady
Gospodarka odpadami jest bardzo ważną częścią ochrony środowiska – uważa Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

– Dzięki rozbudowanemu Zakładowi Zagospodarowania Odpadów, ale także skuteczności działań w zakresie gospodarki odpadami w naszych trzech powiatach, jesteśmy bliscy standardów unijnych, jeśli chodzi o recykling i składowanie odpadów – mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.
Jakie dla Hajnówki znaczenie ma rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów, nagrodzona w konkursie Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016?

Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki: – Przede wszystkim ta zrealizowana i nagrodzona inwestycja to jest gwarancja prawidłowej gospodarki odpadami. Zakład zagospodarowania odpadów wcześniej został w mieście zrealizowany, jednak wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że są to pewne działania inwestycyjne, które muszą być kontynuowane.

Modernizacja, która została zakończona w ramach tego projektu, umożliwiła nam dokończenie wcześniej rozpoczętej inwestycji. Dzięki temu zakład zagospodarowania odpadów w Hajnówce spełnia wszystkie ustawowe warunki regionalnej instalacji zagospodarowania odpadów.

Dlaczego to tak ważne?

– Ze względu na fakt, że ta regionalna instalacja w Hajnówce jest zbudowana i zmodernizowana dla samorządów szeroko rozumianego regionu Puszczy Białowieskiej, a więc wszystkich gmin z powiatu hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego. Nie muszę przypominać, jak ważna jest kwestia ochrony środowiska naturalnego w regionie tak wrażliwym jak Puszcza Białowieska. Gospodarka odpadami jest bardzo ważną częścią ochrony środowiska.

Dlaczego postawiliście państwo na instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów? Krytycy tej metody zauważają, że kiedy my je budujemy, Zachód od nich odchodzi.

– Opinie są różne, jak w każdej sytuacji. Trzeba tutaj analizować wszystko. Przy metodach, które stosujemy, wszystko, co można odzyskać i przeznaczyć do recyklingu i ponownego przetwórstwa i wykorzystania, tam właśnie trafia. Jeżeli można wykorzystać coś jako paliwo alternatywne – niezależnie od tego, czy trafi do cementowni czy spalarni w Białymstoku – ostatecznie odpadów na składowiska trafia mniej. O to nam chodzi.

Czy instalacja ma zagwarantowany strumień odpadów?

– Można powiedzieć, że tak, dlatego, że została zaplanowana jako instalacja, która w dużej mierze zagospodarowuje odpady stałe z trzech powiatów. Nie w całości, ale w bardzo dużej części. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że dzięki realizacji tej inwestycji, ale także skuteczności działań w zakresie gospodarki odpadami w tych trzech powiatach, jesteśmy bliscy standardów unijnych, jeśli chodzi o recykling i składowanie odpadów.

Jakie są poziomy odzysku?

– W Hajnówce odpady, które ostatecznie trafiają na składowiska, stanowią 8 procent.

Dzięki zrealizowanej inwestycji, oprócz tego, że jest recykling i część odpadów idzie do dalszego przetwórstwa, to bardzo duża część odpadów, które trafiają do RIPOK w Hajnówce, jest przetwarzana jako paliwo alternatywne. Trafia do cementowni w różnych częściach Polski i nie ląduje na składowiskach.

Czy instalacja ma rezerwy i prowadzicie rozmowy z kolejnymi gminami, by przystąpiły do przedsięwzięcia?

– Rzecz jasna, pewne rezerwy jeszcze są. Oczywiste jest, że jeżeli podejmujemy kosztowne decyzje inwestycyjne, musimy mieć na uwadze dłuższy okres i pewne rezerwy zakładać. Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że instalacja w Hajnówce w pełni starcza na zabezpieczenie problemów gospodarki odpadami w gminach tych trzech powiatów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Komisja europejska , 2016-10-14 14:36:25

    Do artykułu wdał się błąd - to nie 8 ale 80 procent odpadów trafia na składowiska w Polsce... money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/segregacja-smieci-jak-segregowac,141,0,2162061.html