PARTNER PORTALU
  • BGK

Pyrzowice powiększą bazę techniczną

  • PAP    13 maja 2010 - 19:21

W ciągu najbliższych dwóch lat Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach powiększy znajdującą się na lotnisku bazę obsługi technicznej samolotów. Przedstawiciele portu podkreślają, że to jedyna w Polsce baza, serwisująca w szerokim zakresie maszyny typu Airbus.




- Pod koniec 2011 r. planowane jest zakończenie budowy najnowocześniejszego w Polsce hangaru technicznego do obsługi samolotów. Rozbudowana baza techniczna to atut lotniska, który może przyciągać tu nowych przewoźników - powiedział w czwartek rzecznik portu, Cezary Orzech.

W czwartek port poinformował, że pod koniec maja z podkatowickiego lotniska zacznie operować litewska linia czarterowa FlyLal, której trzy samoloty mają docelowo mieć bazę w Pyrzowicach - na razie jest to jeden samolot Boeing.

Orzech dodał, że większość operujących z portu Katowice linii lotniczych używa statków powietrznych produkcji Airbusa lub Boeinga. Dzięki istniejącej bazie obsługi technicznej samolotów tych marek możliwe jest prowadzenie ich bieżącego serwisu.

- Prawo do wykonywania tzw. obsługi liniowej (obejmującej naprawy, łącznie np. z wymianą silnika) maszyn typu Airbus A319, A320 i A321 ma, jako jedyna w Polsce, działająca w porcie baza techniczna, która jest także jedyną taką w portach regionalnych - powiedział rzecznik.

Jak mówił, w razie jakiekolwiek problemów technicznych, własna baza techniczna umożliwia udzielenie każdemu przewoźnikowi pomocy, co dobrze wpływa na punktualność i bezpieczeństwo lotów.

Obecnie status tzw. przewoźnika bazowego mają w Pyrzowicach dwaj przewoźnicy: PLL LOT i Wizz Air. LOT ma w porcie obecnie dwa samoloty, ale planuje zwiększenie ich liczby do czterech, Wizz Air natomiast ma w swojej katowickiej bazie pięć maszyn.

Według przedstawicieli portu, własna baza techniczna jest istotna także z punktu widzenia nasilającego się ruchu czarterowego. Lotnisko Katowice jest centrum czarterowym dla południowej Polski. Codziennie wylatuje stąd kilkanaście samolotów (do 14 na dobę) z klientami biur podróży. Siatka połączeń czarterowych w tym sezonie obejmuje 32 trasy do 13 państw.

Katowickie lotnisko jest liderem wśród polskich portów regionalnych po względem liczby odprawianych pasażerów czarterowych.

- W zeszłym, rekordowym roku obsłużono w tym segmencie ruchu ponad 600 tys. osób. Ten rok ma być jeszcze lepszy. Według prognoz, z lotniska skorzysta o 10 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem - ocenił Orzech.

W ciągu najbliższych sześciu lat lotnisko planuje inwestycje za prawie 630 mln zł. Rusza budowa nowych płyt postojowych dla samolotów, a w następnie m.in. budowa nowej drogi startowej, dróg kołowania i terminalu cargo.

W ubiegłym roku port odprawił 2 mln 364,6 tys. pasażerów (spadek o ok. 2,5 proc.). Na 2010 r. i lata kolejne zakładany jest wzrost ruchu, do ok. 2,5 mln osób w tym roku, 3,6 mln w 2015 r. oraz blisko 6,5 mln po 2030 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.