PARTNER PORTALU
 • BGK

Rada do spraw gazu łupkowego

 • PAP    13 kwietnia 2012 - 13:35
Rada do spraw gazu łupkowego

Regionalną Radę ds. gazu łupkowego powołał marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.
Rada ma być rodzajem think-tanku, który będzie się zajmował problemami związanym z poszukiwaniem i eksploatacją tego paliwa na Lubelszczyźnie.

„Będziemy dyskutować o wszystkim, co jest związane z gazem łupkowym. Nie mamy w tym zakresie żadnych doświadczeń, są liczne wątpliwości, będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań” – powiedział w piątek Hetman (zabierz głos/oceń marszałka) na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu rady.

W skład rady weszło 15 specjalistów z różnych dziedzin i różnych środowisk, m.in. naukowcy, samorządowcy i urzędnicy. Skład rady nie jest zamknięty. W zależności od tematyki prac na obrady mają być zapraszane inne osoby, także przedstawiciele społeczności z terenów, na których prowadzone są poszukiwania gazu łupkowego.

Czytaj też: Gaz z łupków tylko dla tych, którzy nie mają nic do stracenia

Rada wskazała na cztery główne obszary zagadnień, którymi będzie się zajmowała: komunikacja społeczna, ochrona środowiska, zmiany w prawie oraz korzyści dla regionu, które może przynieść eksploatacja gazu łupkowego.

Hetman podkreślił znaczenie zwłaszcza dobrego komunikowania się z mieszkańcami miejscowości, gdzie prowadzone są poszukiwania. Są oni zasypywani sprzecznymi informacjami dotyczącymi skutków poszukiwań i eksploatacji gazu, w gminie Grabowiec doszło do protestów, mieszkańcy sprzeciwiają się wierceniom.

„Biogazownie i fermy wiatrowe są w wielu miejscach na terenie regionu oprotestowywane, musimy wyciągać wnioski z tego, co się dzieje wokół energetyki. Jeśli przy zielonej energii jest tyle problemów i wątpliwości, to musimy być przygotowani na tego rodzaju zdarzenia związane z gazem łupkowym” – powiedział Hetman.

Lubelszczyzna należy do regionów potencjalnie najbardziej zasobnych w gaz łupkowy w Polsce. Na jego poszukiwanie w tym województwie wydano 27 koncesji. Poszukiwania prowadzą polskie spółki Orlen i PGNiG, a także międzynarodowe koncerny, m.in. Chevron i Exxon Mobil. Dotychczas wykonano pięć otworów poszukiwawczych, wiercone są dwa kolejne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Alutka, 2012-04-14 17:11:51

  oj tak tak
 • TEKO, 2012-04-13 19:09:26

  U niektórych zawsze musi być nienormalnie,prawdaż?
 • Gazownik, 2012-04-13 14:42:29

  Panowie zadbajcie o odpowiednią cenę dla "Kowalskiego"