PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada powiatu nie zgadza się na biogazownię w Kruszkach

  • suwalki24.pl    2 listopada 2011 - 13:00
Rada powiatu nie zgadza się na biogazownię w Kruszkach

Rada Powiatu w Suwałkach nie kwestionuje potrzeby pozyskiwania energii odnawialnej, jednakże jest przeciwna budowie biogazowni w miejscowości Kruszki.
Według rady ogromne niezadowolenie oraz obawy wyrażane przez mieszkańców gminy Przerośl docierające do samorządu bezpośrednio z terenu powiatu, z powodu lokalizacji biogazowni w miejscowości Kruszki są jak najbardziej uzasadnione.

Protest mieszkańców gm. Przerośl podyktowany jest ich obawami i niepokojem, że mająca powstać w ich okolicy biogazownia będzie jedynie źródłem odoru i nieprzyjemnego zapachu, który stanowić będzie zagrożenie dla środowiska, życia i zdrowia mieszkańców.

Obawy mieszkańców budzi również fakt gromadzenia odpadów do produkcji w jednym miejscu oraz ich transport po drogach gminnych i powiatowych, które z pewnością ulegną zniszczeniu i zanieczyszczeniu podczas ich dowozu spoza terenu tej miejscowości.

Drogi zarówno powiatowe jak i gminne nie są dostosowane do tak dużego obciążenia jakie spowodują dowożące do biogazowni ciężarówki z substratami.

Ponadto Rada Powiatu w Suwałkach poddaje pod wątpliwość pozyskanie odpowiedniej ilości gruntów pod zagospodarowanie odpadów pofermentacyjnych z uwagi na brak przedstawionych przez inwestora umów z odbiorcami.

Dodatkowo struktura oraz charakterystyka pobliskich gospodarstw rolnych eliminuje całkowicie lokalizację tego typu obiektu na terenie całej gm. Przerośl z uwagi na niedobór odpowiedniej biomasy w tym rejonie, której składnikiem jest przede wszystkim kukurydza.

Rodzi to ogromne zagrożenie, iż na terenie, który leży w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie najgłębszego jeziora w Polsce – Hańcza, które w ciągu roku odwiedza setki turystów z różnych rejonów Polski jak też i zagranicy, inwestor będzie gromadzić i przetwarzać różnego typu odpady, co może doprowadzić do poważnej degradacji środowiska w postaci m.in. skażenia gleby i wód, oraz bezpośrednio zagrożeń zdrowiu mieszkańców.

Wpłynie to również bardzo niekorzystnie na rozwój działalności turystycznej i agroturystycznej wielu mieszkańców tego regionu.

Rada Powiatu w Suwałkach nie kwestionuje potrzeby pozyskiwania energii odnawialnej, jednakże jest przeciwna budowie biogazowni w miejscowości Kruszki, oraz lokalizacji tej inwestycji w pobliżu wielu siedlisk mieszkańców kilku wsi powiatu suwalskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.