PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni Grudziądza za elektrownią gazową

  • Patrycja Batóg    21 kwietnia 2011 - 16:30
Radni Grudziądza za elektrownią gazową

Na wniosek Energi Invest SA radni Grudziądza na najbliższej sesji zadecydują o rozpoczęciu procedury zmian dotyczących zagospodarowania miasta.
Chodzi o zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Wnioski Energi o zmianę studium wpłynęły do nas, gdy procedura planistyczna była już zaawansowana. Dlatego podjęliśmy decyzję o przygotowaniu uchwały dotyczącej konkretnego terenu nie wymagającej analizy obszaru całego miasta. Dokument pozwoli na wprowadzenie funkcji umożliwiających w przyszłości rozwój tego terenu - powiedział prezydent Robert Malinowski (zobacz notowania prezydenta).

- Przy wyborze lokalizacji kierowaliśmy się następującymi kryteriami: dostępnością gazu i wody, możliwością podłączenia się do sieci elektroenergetycznej oraz stanem prawnym i przeznaczeniem gruntów. Biorąc pod uwagę te okoliczności rozważamy między innymi tereny położone w bliskiej odległości od GPZ Węgrowo - mówi Marcin Szpak, prezes Energi Invest.

Elektrownia gazowa ma powstać do 2015 r. i będzie największą tego typu inwestycją w Polsce. Eksploatacja mogłaby się rozpocząć od I kwartału 2016 r. Stosowany w niej gaz naturalny jest tym samym paliwem, którego używa się w gospodarstwach domowych, a proces wytwarzania energii elektrycznej jest technologią bezodpadową, nie emitującą uciążliwego dymu, sadzy czy popiołu. Gaz jako nośnik energii jest najczystszym dostępnym paliwem kopalnym. Koszt inwestycji w Grudziądzu to 3,2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.