PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni nie uchylili zgody na sprzedaż spółki ciepłowniczej

  • PAP    4 lutego 2015 - 17:49

Radni Bydgoszczy w środę (4 lutego) odrzucili większością głosów projekt uchwały opozycji dotyczący uchylenia wcześniejszej zgody na zbycie udziałów Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Uchwała w sprawie zbycia udziałów KPEC została przyjęta w 2008 r., a w 2012 r. wprowadzono w niej zmiany. W pierwotnej wersji zbycie miało odbyć się w drodze przetargu publicznego, a po nowelizacji - w trybie negocjacji podjętych na podstawie zaproszenia publicznego. Wniosek o uchylenie uchwały złożył klub PiS.

Prezydent miasta Rafał Bruski (PO) poinformował w czasie sesji, że od 28 lutego 2014 r. odbyło się 15 tur negocjacji z PGE i dotąd strony nie porozumiały się w sprawie transakcji. Podkreślił, że kontrahent jest głównym producentem ciepła w mieście.

"Negocjacje trwają tak długo po pierwsze dlatego, że niełatwo jest dokonać takiej transakcji, a po drugie mnie osobiście nie zależy - i takie dyspozycje przekazałem zespołowi negocjacyjnemu - aby sprzedać to przedsiębiorstwo za każdą cenę i na każdych warunkach. () Dzisiaj nie mogę powiedzieć, że do transakcji dojdzie czy też nie dojdzie" - mówił Bruski.

Prezydent miasta zaznaczył, że negocjacje dotyczą m.in. pakietu inwestycyjnego, gwarancji pracowniczych i zapewnienia odbioru ciepła z budowanego Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, który ma być gotowy pod koniec roku. Zapewnił również, że sprzedażą KPEC zainteresowane są gminy, które są mniejszościowymi współudziałowcami spółki.

Radni opozycji pytali o szczegóły przebiegu negocjacji, a także oczekiwania prezydenta dotyczące m.in. ceny. Bruski odmówił informacji na ten temat, argumentując że jest to objęte tajemnicą handlową, a także groziłoby utratą pozycji negocjacyjnej. Zdradził jedynie, że według wycen zleconych przez miasto wartość KPEC jest niższa od 200 mln zł.

Prezydent zadeklarował, że po zakończeniu negocjacji z ich wynikami zapozna radnych i decyzja o zbyciu udziałów nie zapadnie bez ich wiedzy.

Projekt ws. uchylenia uchwały dotyczącej zbycia udziałów KPEC został odrzucony głosami koalicji PO-SLD.

Z karty prywatyzacji KPEC wynika, że zainteresowanych udziałami KPEC w pierwszej fazie było sześć firm. Spośród nich wyłoniono dwie: PGE SA i Enea Wytwarzanie SA, ale do negocjacji na zasadzie wyłączności zaproszono PGE SA.

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. powstało w 1991 r. w wyniku komunalizacji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W 2001 r. podmiotem dominującym w KPEC stała się niemiecka firma MVV, która objęła 54 proc. udziałów w zamian za wniesienie do spółki 56 mln zł. W 2008 r. Bydgoszcz odkupiła od MVV udziały za 70 mln zł.

Obecnie udziałowcami KPEC, która zajmuje się dystrybucją i wytwarzaniem ciepła, są: Bydgoszcz - 89,89 proc., Solec Kujawski - 3,55, Nakło n. Notecią - 2,66, Koronowo - 2, Szubin - 1,9. Spółka posiada siedem elektrociepłowni - trzy w Bydgoszczy i cztery w miastach, będących pozostałymi udziałowcami. Jednak 80 proc. ciepła rozprowadzanego przez KPEC pochodzi z Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz, należącego do PGE Górnictwo i Energetyka Komunalna sp. z o.o.

Ciepło dostarczane za pośrednictwem sieci KPEC trafia głównie do budynków mieszkalnych - blisko 70 proc.

KPEC w 2013 r. osiągnął zysk netto wysokości 3,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.