PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni odrzucili projekt przywrócenia ulg komunikacyjnych

  • PAP    12 lutego 2014 - 20:34

Bydgoska rada miasta odrzuciła w środę projekt przywrócenia ulg na przejazdy komunikacją miejską, zlikwidowanych od 1 stycznia. Pomysłodawcy zebrali pod projektem uchwały w tej sprawie ponad 10 tys. podpisów.
Zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych w październiku ub.r., od 1 stycznia podniesiono z 65 do 70 lat granicę wieku uprawniającą emerytów do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Bydgoszczy. Przywilej ten stracili także kierowcy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, honorowi dawcy krwi (otrzymali ulgę 50 proc.), radni i inwalidzi z wadą słuchu.

Grupa lokalnych działaczy samorządowych oraz członkowie organizacji zrzeszających emerytów i związki zawodowe MZK zebrali ponad 10 tys. podpisów pod projektem przywrócenia ulg. Pomysł poparli opozycyjni radni i na ich wniosek zwołano w środę nadzwyczajną sesję, by rozpatrzyć projekt.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) odrzucił podczas sesji pomysł przywrócenia zniesionych jesienią uprawnień, nazywając go "herezją ekonomiczną". Zaznaczył jednocześnie, że możliwe jest jedynie przywrócenie ulg osobom głuchoniemym, które posiadają orzeczenie o inwalidztwie, a zmiana taka zostanie wprowadzona tak szybko, jak to będzie możliwe.

Emocjonalne wystąpienie prezydenta podczas sesji było wielokrotnie przerywane okrzykami, często wulgarnymi, publiczności zgromadzonej na galerii sali sesyjnej. Nastroje nieco uspokoiło dopiero zarządzenie przerwy w obradach.

Podczas głosowania za odrzuceniem projektu przywrócenia ulg opowiedziało się 13 radnych. Za przywróceniem ulg było 12 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy przywrócenie ulg zlikwidowanych jesienią podważyłoby ekonomicznie cały system opłat za komunikację miejską w Bydgoszczy, obowiązujący od 1 stycznia.

W październiku 2013 r. obniżono z 3,20 do 3 zł ceny jednorazowych biletów oraz wprowadzono ulgi dla rodzin wielodzietnych. Prawo do darmowych przejazdów mają rodzice i dzieci z rodzin wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą za darmo korzystać z MZK w weekendy, a także kupować bilety miesięczne z 75-proc. zniżką dla dzieci i 50-proc. dla ich opiekunów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Emeryt, 2014-02-13 09:18:30

    SZANOWNI RADNI Z PO zatrudnijcie sie do pracy oczyszczania naszych ulic,a na kierownika wybierzcie ZŁOTOUSTEGO posła?PAWłA