PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni w Dąbrowie Górniczej obniżyli ceny wody

  • MIW    14 grudnia 2017 - 15:30
Radni w Dąbrowie Górniczej obniżyli ceny wody
Od 1 stycznia mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapłacą więc 6,38 zł za 1 metr sześcienny wody (fot. pixabay.com)

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej od 1 stycznia 2018 r. zapłacą mniej za wodę i ścieki. Taką decyzję podjęli 13.12 podczas sesji rady miasta tamtejsi radni. Pod obrady nie trafiła natomiast propozycja, by każde gospodarstwo domowe otrzymało 24 kubiki darmowej wody rocznie.
- Analizowaliśmy przyjęcie zupełnie nowego, innowacyjnego, systemu dopłat do ceny wody, który zakładał że każde gospodarstwo domowe otrzyma pulę wody do wykorzystania zupełnie za darmo. Opłaty naliczane byłyby dopiero po jej przekroczeniu. Niestety rozwiązanie to nie zyskało akceptacji nadzoru prawnego wojewody – mówi Patryk Kuzior, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, a także przewodniczący Rady Nadzorczej Dąbrowskich Wodociągów.

Czytaj: Cena wody i ścieków pod lupą. Kto płaci najwięcej?

Projekt nowego systemu zakładał, że każde gospodarstwo domowe otrzymałoby rocznie za darmo do wykorzystania 24 metry sześcienne wody (finansowałaby je gmina). Dopiero po przekroczeniu tego progu mieszkańcy ponosiliby opłaty. Jak przekonują dąbrowscy urzędnicy, koszt takiego systemu nie byłby większy niż dotychczasowych dopłat, natomiast ulga trafiałaby bezpośrednio tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

- Przy dopłacie do każdego metra najbardziej zyskują ci, którzy zużywają najwięcej wody. Natomiast system, w którym pewna pula wody jest za darmo skłania do oszczędzania, dlatego najbardziej korzystają w nim oszczędni oraz osoby, które mają najmniejsze zużycie, czyli osoby starsze i samotne – tłumaczy naczelnik Kuzior. Podkreśla, że takie rozwiązanie wpisuje się w nowy trend, w którym dostęp do wodny pitnej traktowany jest jako podstawowe prawo człowieka.

Czytaj: Opłaty za przyłączenie do sieci wod.-kan. pod lupą prokuratury. Uchwały do zaskarżenia

Jako że takie rozwiązanie wzbudziło wątpliwości nadzoru prawnego wojewody, więc ostatecznie z niego zrezygnowano i zaproponowano zwiększenie dopłat do miesięcznych rachunków za dostawę i odbiór wody. Radni zaakceptowali tę propozycję. Od 1 stycznia mieszkańcy zapłacą więc 6,38 zł za 1 metr sześcienny wody (do tej pory 6,56 zł) i 6,73 zł za 1 metr odebranych ścieków (do tej pory było 7,39 zł), czyli w sumie 13,11 zł (o 84 groszy mniej niż do tej pory).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2017-12-15 08:46:16

    Wprost genialne!