PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni WWS przeciw prywatyzacji SPEC

  • PAP    25 maja 2011 - 17:00
Radni WWS przeciw prywatyzacji SPEC

Radni Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej sprzeciwiają się prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).
W ich ocenie prywatyzacja SPEC da niekontrolowany wzrost cen ciepła, ponieważ firma ta ma monopol na jego dostawy do mieszkań.

Warszawska Wspólnota Samorządowa to zawiązany w 2010 r. sojusz lokalnych komitetów wyborczych. WWS ma 51 radnych w 10 dzielnicach, współrządzi w czterech z nich - w dwóch z PiS, w jednej z PO, i w jednej samodzielnie.

Czytaj też: Gorąco wokół SPEC

W środę podczas spotkania z dziennikarzami przed siedzibą SPEC w Warszawie Grzegorz Wysocki z WWS powiedział, że argumentem przeciw prywatyzacji jest obecna dobra sytuacja przedsiębiorstwa. - Firma z powodzeniem z własnych i europejskich środków buduje infrastrukturę ciepłowniczą, nie posiada zobowiązań długoterminowych, a jej zdolność kredytowa znacznie przekracza proponowaną cenę sprzedaży - powiedział Wysocki.

Czytaj też: Kolejny głos sprzeciwu ws. prywatyzacji SPEC

Piotr Guział z Ursynowa podkreślał, że sprzedaż da jedynie jednorazowy dopływ pieniędzy do kasy miasta, ale pozbawi stolicę stałych wpływów z zysku SPEC. Doświadczenia innych samorządów wskazują też - jego zdaniem - że sprzedaż przedsiębiorstwa dostarczającego ciepło, ogranicza modernizację systemu ciepłowniczego miasta.

Czytaj też: Będzie referendum ws. prywatyzacji SPEC?

Według WWS, jeśli jednak miałoby dojść do ewentualnej sprzedaży SPEC, powinni się na to zgodzić mieszkańcy miasta w referendum. Wspólnota uważa, że powinien być jeden wspólny wniosek miejskiej opozycji w sprawie referendum, a nie dwa odrębne - SLD i PiS. Ponieważ nie ma porozumienia, Wspólnota będzie zbierała podpisy pod oboma wnioskami o referendum i w kampanii przed referendum, będzie przekonywała do głosowania przeciw prywatyzacji SPEC.

- Brak porozumienia i współdziałania w sprawie referendum, pomiędzy dwiema opozycyjnymi wobec prezydent Warszawy partiami politycznymi, mimo prób mediacji ze strony Wspólnoty Samorządowej, sprzyja zamierzeniom Hanny Gronkiewicz-Waltz (zobacz notowania prezydent) i Platformy Obywatelskiej, chcących - ponad głowami obywateli - zdecydować o warunkach życia mieszkańców miasta - podkreślili.

- Monopol SPEC i ceny ciepła nie są lewicowe, czy prawicowe i nie powinny być prywatne, tylko kontrolowane przez stołeczny samorząd i reprezentantów mieszkańców - radnych i prezydenta Warszawy - uważają członkowie Wspólnoty.

SPEC zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy, dostarczając ciepło do ok. 19 tys. obiektów na podstawie ok. 10 tys. umów, głównie ze wspólnotami mieszkaniowymi, spółdzielniami i dużymi biurowcami. Na początku lutego prezydent Warszawy zaprosiła inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego. Pod koniec marca na zaproszenie odpowiedziało kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne oraz branżowe i finansowe.

20 kwietnia Urząd Miasta Warszawy ogłosił, że wybrał inwestorów, którzy zostali zaproszeni do drugiego etapu prywatyzacji SPEC, nie wymienił jednak nazw.

W tegorocznym budżecie Urząd Miasta zaplanował uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł. Z informacji rynkowych wynika, że wartość oferty może wynieść ok. 1,5 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.