PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom. Drapieżne ptaki ze Słowacji w walce z zanieczyszczającymi parki gawronami

  • pt/pap    12 marca 2017 - 15:04
Radom. Drapieżne ptaki ze Słowacji w walce z zanieczyszczającymi parki gawronami
Ptaki przywieźli do Radomia sokolnicy z Bańskiej Bystrzycy (fot.wikipedia)

• Sprowadzone ze Słowacji jastrzębie, sokoły i myszołowce walczą z gawronami zanieczyszczającymi parki w Radomiu.
• Drapieżne ptaki mają zniechęcić je do budowania gniazd w centrum i zmusić do przeniesienia się na obrzeża Radomia. Miasto zapłaci sokolnikom blisko 80 tys. zł.
Ptaki przywieźli do Radomia sokolnicy z Bańskiej Bystrzycy. Wypuszczają swoich podopiecznych o wschodzie słońca. Ptaki krążą nad parkami przez kilkanaście godzin, po czym wracają do właścicieli.

"Gawrony i gołębie boją się ptaków drapieżnych. Dzięki temu zmuszamy je, by zakładały swoje gniazda poza terenami parków" - powiedział PAP jeden z sokolników, Filip Bielik. Rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu Marcin Gutowski, podkreślił, że ptasie odchody to duży problem radomskich parków. Jak zaznaczył, wiosną i latem służby nie nadążają z czyszczeniem parkowych ławek i alejek.

Wcześniej bez większych efektów próbowano usuwać ptasie gniazda przed okresem lęgowym. Emitowano też dźwięki mające odstraszyć gołębie i gawrony. "Mamy nadzieję, że przy pomocy drapieżnych ptaków w końcu sobie poradzimy" - dodał Gutowski. Według sokolników, ich metoda daje szansę powodzenia nawet w 90 procentach.

Drapieżne ptaki ze Słowacji będą w Radomiu do końca maja. Po letniej przerwie powrócą tutaj jeszcze na dwa miesiące, jesienią. W sumie miasto zapłaci za usługę sokolników prawie 80 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.