PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom kusi młodych mieszkaniami i nowym żłobkiem

  • PAP    17 marca 2016 - 16:27
Radom kusi młodych mieszkaniami i nowym żłobkiem
Czy miejsca w przedszkolach i mieszkania dla młodych poprawią sytuację demograficzną Radomia? (Fot. : www.premier.gov.pl).

• Miasto chce wybudować bloki z 250 mieszkaniami na wynajem.
• Zwiększyć ma się liczba miejsc w przedszkolach.
•Samorządowcy zapowiadają ponadto budowę nowego żłobka.
Władze Radomia chcą zachęcić młodych ludzi, by na stałe osiedlali się w tym mieście.

- Chcemy sprawić, by radomianie, którzy studiują w innych ośrodkach akademickich, by po ukończeniu studiów wracali do rodzinnego miasta - powiedział 17 marca na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Sposobem na to ma być program „Radom dla młodych”. W ramach projektu w najbliższym czasie w mieście ma powstać nowy żłobek z 50 miejscami. Poprzez adaptację dodatkowego budynku, władze miasta chcą także zwiększyć o 100 liczbę miejsc w przedszkolach.

Kolejnym ważnym krokiem - zapowiedział Witkowski - będzie budowa mieszkań na wynajem. Ma ją prowadzić miejska spółka Administrator, która będzie się starała o dofinansowanie inwestycji w wysokości 45 proc. przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapowiedział, że budowa pierwszego budynku z 95 lokalami rozpocznie się na przełomie lutego i marca 2017 r. Mieszkańcy mają odebrać klucze w 2018 r.

- Zgodnie z programem połowa mieszkań ma trafić do rodzin posiadających dzieci - zastrzegł Frysztak. Wiceprezydent dodał, że mieszkania na wynajem mogą być dobrą ofertą dla rodzin nie posiadających zdolności kredytowej.

W ramach projektu „Radom dla młodych”, w perspektywie 3-4 najbliższych lat, w Radomiu ma być wybudowanych 250 nowych mieszkań na wynajem (to nie pierwsze miasto, które mieszkaniami dla młodych chce poprawić swój demograficzny bilans – na podobny zabieg zdecydował się Sosnowiec, który chce związać ze sobą obecnych studentów oferując im mieszkania poza kolejką).

Na liście oczekujących na mieszkania na wynajem z zasobów miejskiej spółki Administrator zarejestrowanych jest 221 wniosków. Rocznie zwalnia się ok. 40 mieszkań. Na propozycję wynajmu rodziny czekają około 4,5 roku. Obecnie Radom liczy 217 tys. mieszkańców. Zgodnie z socjologicznymi prognozami do roku 2035 liczba mieszkańców może spaść do 200 tys. Dlatego - jak podkreślają władze miasta - poprzez zachęty dla młodych - Radom chce zahamować tendencje spadkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.