PARTNER PORTALU
 • BGK

Radom: Nie ma decyzji o dalszym funkcjonowaniu lotniska

 • PAP/JL    8 grudnia 2015 - 07:51
Radom: Nie ma decyzji o dalszym funkcjonowaniu lotniska
Niejasna jest przyszłość radomskiego lotniska. Fot. Mat. prasowe

Radomscy radni nie podjęli 7 grudnia decyzji o przyszłości radomskiego lotniska, z którego nie odbywają się regularne loty.
Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu zwołano na wniosek siedmiu radnych, którzy chcieli dowiedzieć się, jaka jest sytuacja zarządzającej lotniskiem spółki Port Lotniczy Radom.

Podczas kilkugodzinnego posiedzenia trwającego do późnych godzin wieczornych, radni pytali m.in. o rozmowy z potencjalnymi przewoźnikami, plany prezydenta miasta w stosunku do spółki, obecny stan zatrudnienia. Nie obyło się też bez wzajemnych oskarżeń byłego i obecnego prezydenta miasta oraz obecnych i poprzednich władz spółki Port Lotniczy Radom.

Czytaj też: Ruszają loty do Rygi i Pragi

Były prezydent Radomia, obecnie poseł PiS, Andrzej Kosztowniak, za urzędowania którego finalizowane było tworzenie lotniska, miał wątpliwości, czy władze Radomia są w ogóle zainteresowane dalszym rozwojem portu lotniczego.

Obecny prezydent Radomia, związany z PO, Radosław Witkowski poinformował, że więcej na ten temat będzie mógł powiedzieć na początku przyszłego roku.

– W połowie stycznia będziemy gotowi rozmawiać o perspektywie dla lotniska – stwierdził. Jednocześnie dodał, że jeszcze w tym w tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie z przewoźnikiem zainteresowanym lotami z Radomia. – Koniec tego roku to czas, w którym chcielibyśmy sfinalizować umowy z przewoźnikami – zapewniał Witkowski.

Prezes zarządu spółki Port Lotniczy Radom Dorota Sidorko stwierdziła, że zamieszanie wokół lotniska nie sprzyja prowadzonym przez nią rozmowom z przewoźnikami.

– Ten projekt potrzebuje ciszy i stabilizacji, ludzie, planując loty, zwracają uwagę, na to, czy za kilka miesięcy z danego lotniska będą mogli polecieć, czy nagle zostaną odwołane loty – stwierdziła.

Sidorko skrytykowała działania swojego poprzednika Tomasza Siwaka. Poinformowała, że złożyła do prokuratury doniesienie związane m.in. z ujawnianiem przez niego tajemnic handlowych, co miało – według niej – wpływ na przebieg negocjacji z nowymi przewoźnikami, oraz z niegospodarnością, przejawiającą się – jej zdaniem – m.in. poprzez zakup nieprzydatnych dla Portu Lotniczego rzeczy m.in. sprzętu AGD, który potem w formie darowizny b. prezes przekazał stowarzyszeniu.

Przebiegiem sesji zawiedziony był jeden z inicjatorów zwołania nadzwyczajnego posiedzenia radny Jakub Kowalski (PiS).

– Ta sesja nie przyniosła żadnych rezultatów. Niczego więcej się nie dowiedziałem. Szkoda, bo marnujemy czas i narażamy miasto na kompromitację – stwierdził Kowalski.

Podobnego zdania był szef klubu radnych PiS Jerzy Zawodnik. – Dzisiaj nic nowego się nie dowiedzieliśmy, oprócz bicia piany, w której teraz możemy sobie popływać – stwierdził Zawodnik.

Obecni na sali posłowie zaproponowali, by ponad podziałami walczyć o pieniądze na radomskie lotnisko z budżetu państwa. Leszek Ruszczyk (PO) zadeklarował, że wspólnie z posłami PiS jest gotów zabiegać o pieniądze u premier rządu Beaty Szydło. Chodzi o fundusze na remont pasa startowego, który jest wspólnie użytkowany przez stronę cywilna i wojskową.×
KOMENTARZE (3)

 • radomiak, 2015-12-08 19:01:23

  Do oleś_ka: Kosztowniak natychmiast pod sąd i do więzienia. Malwersant, jak każdy z pisu.
 • la casa, 2015-12-08 09:54:00

  1. Ten, kto wymyślił i forsowal budowę tego lotniska powinien zostać zamknięty razem z tym lotniskiem. 2. Brawo Pani Sidorko - Siwak to byla wielka pomylka na stanowisku prezesa tej spółki. Podobnie sprawa sie tyczy zastępcy Siwaka i rady nadzorczej. Przypadkowe osoby bez znajomości branży lotnicze...j, co tylko szkodziło. 3. Nad tym tu sie jeszcze zastanawiać? Nie macie na co wydawać pieniędzy w Radomiu? To lotnisko to szczyt niegospodarności publicznymi pieniędzmi.  rozwiń
 • oleś_ka, 2015-12-08 09:33:18

  Panie Kosztowniak, kiedy rozpoczną budowę lotniska w Przytyku i w Iłży, to przecież konieczna inwestycja. Zapomina pan o tramwajach i metrze w Radomiu. Ambicje was przerosły i Radom poprzez likwidację ważnych zakładów pracy stał się wiochą a wam się marzy lotnisko a może od razu kosmodrom. ...  rozwiń