PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Pół miliarda złotych w miejskie ciepłownictwo

  • aw/PAP    29 grudnia 2017 - 11:21
Radom: Pół miliarda złotych w miejskie ciepłownictwo
RADPEC będzie produkować nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną (fot.PTWP)

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radomiu RADPEC planuje inwestycje o wartości 520 mln zł. Do 2023 r. miejska elektrociepłownia zamierza wybudować nowy blok kogeneracyjny oraz instalację oczyszczania spalin dla istniejących jednostek wytwórczych.
Do 2023 r. RADPEC musi dostosować swoją działalność do wymogów unijnych. Stąd - jak wyjaśnił prezes radomskiej spółki Krzysztof Zborowski - konieczność wdrożenia kompleksowego programu inwestycyjnego. Przewiduje on m.in. budowę nowego bloku kogeneracyjnego oraz instalacji oczyszczania spalin dla istniejących jednostek wytwórczych.

"Będziemy produkowali nie tylko ciepło, ale też energię elektryczną" - zaznaczył Zborowski. Według niego, dzięki nowym rozwiązaniom RADPEC będzie spełniał wymagania nałożone przez UE, a jego działania opierać się będą na wykorzystaniu maksymalnie bezpiecznych i ekonomicznych technologii, co powinno znacząco wpłynąć m.in. na poprawę stanu powietrza w Radomiu.

Inwestycja ma być sfinansowana głównie z kredytów bankowych. Władze Radomia zdecydowały, że RADPEC nadal pozostanie spółką miejską. Zdaniem prezydenta miasta Radosława Witkowskiego, przy zmianie struktury własności spółki mogłoby dojść do niekontrolowanych podwyżek ciepła.

"Tymczasem kluczową kwestią w naszej strategii jest bezpieczeństwo: właścicielskie, dostaw i stabilności ceny ciepła" - zaznaczył Witkowski.

Wcześniej miasto brało pod uwagę różne rozwiązania, m.in. partnerstwo z innym podmiotem biznesowym. Inwestowaniem w radomskie ciepłownictwo zainteresowana była m.in. Enea.

Jak podał radomski magistrat, z przeprowadzonych badań ankietowych wynika, że aż 72 proc. radomian uważa, że firma, która dostarcza ciepło mieszkańcom powinna być w rękach miastach. 77 proc. mieszkańców wskazało, że stabilny poziom cen ciepła to ważna kwestia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.