PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomska oczyszczalnia ścieków zmodernizowana

  • radomnews.pl    15 października 2015 - 09:11
Radomska oczyszczalnia ścieków zmodernizowana
fot.radomnews.pl

Zmodernizowaną instalację gospodarki osadowej wraz z biogazownią uroczyście otwarto na terenie radomskiej oczyszczalni ścieków. To jedna z inwestycji zrealizowanych w ramach drugiego etapu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej współfinansowanego przez Unię Europejską.
Najważniejszą częścią oddanej do użytku instalacji są dwie duże komory fermentacyjne, w których z osadu będzie produkowany biogaz.

– Z biogazu będziemy produkować energię cieplną i elektryczną, która będzie wykorzystywana na terenie oczyszczali. To obniży koszty naszej działalności, bo mnije energii będziemu kupować na zewnątrz. Jednocześnie osiągamy też efekt ekologiczny, bo osad po fermentacji będzie bezpieczniejszy dla środowiska – tłumaczy prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak.

Budowa biogazowi kosztowała około 50 mln złotych. Jej otwarcie kończy realizację całego projektu wartego ponad 220 mln złotych.

Prace były związane m.in. z modernizacją ujęć i stacji uzdatniania wody oraz modernizacją i rozbudową sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 124 mln złotych.

– To bardzo ważna dla miasta inwestycja. Poprawia bowiem zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort życia mieszkańców. Jednocześnie jest to finał kompleksowych działań Wodociągów Miejskich. Inwestycje dotyczyły wielu dziedzin, począwszy od zaopatrywania mieszkańców w wodę, a kończąc na właściwym prowadzeniu gospodarki ściekowej – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.

Miejska spółka zamierza zabiegać o kolejne unijne fundusze. W planach jest m.in. budowa instalacji odzysku fosforu z osadów ściekowych, a także dalsza modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie całego miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • RR, 2015-10-20 18:43:11

    Na zdjęciu widać szwajcarskie prasy firmy Bucher. Problem w tym, że nadają się one do wyciskania soku z jabłek a nie osadu. Na testach odwodnienia osadu odbytych na oczyszczalni w końcu października 2012 r. na prasie tej nie osiągnięto większego stopnia odwodnienia tegoż osadu niż 23% sm (suchej mas...y - uwodnienie 77%) i to z nadmiernym dawkowaniem chemii -tzw. polimerów (Flopan DW 21600 itp.). podstawowym założeniem dla opłacalności tego zakupu było założenie, także przetargowe, osiągnięcia stopnia odwodnienia 35% sm suchej masy osadu (uwodnienie 65%) przy 6% sm nadawie (uwodnienie 94%). Prasy Buchera to koszt ok. 1,2 mln EUR za 1 szt. Koszt dobrej klasy wirówki (np. GEA Separator) lub prasy np. Huber wynosi 0,4 mln EUR /szt. Czy obecnie osiągnięto efekt??! Tę informację winni uzyskać od kierownika oczyszczalni zarówno decydenci: fundusz dotacyjny - wykonując własne niezależne badania bez zapowiedzi przyjazdu, jak i organa zajmujące się przestępczością gospodarczą a być może także OLAF.  rozwiń