PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomsko: Bezpłatna komunikacja dla uczniów od 2018 roku

  • MN    27 listopada 2017 - 16:36
Radomsko: Bezpłatna komunikacja dla uczniów od 2018 roku
Radomsko dołączy do miast z bezpłatną komunikacją dla dzieci i młodzieży (fot. radomsko.pl)

Dzieci i młodzież z Radomska będą podróżować darmową komunikacją - tak zdecydowali radni tego miasta, jednogłośnie przyjmując prezydencką uchwałę.
• Po uzyskaniu opinii wojewody łódzkiego uchwała o bezpłatnej komunikacji będzie mogła wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku.

• Bezpłatny przejazd będzie przysługiwał na podstawie imiennej karty elektronicznej wydawanej przez MPK w Radomsku po okazaniu legitymacji szkolnej.

• Rok 2018 będzie pierwszym pilotażowym okresem programu bezpłatnych przejazdów.

Projekt przygotowany z inicjatywy prezydenta Jarosława Ferenca przewiduje bezpłatne przejazdy dla dzieci i uczniów aż do momentu zakończenia nauki. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych przejazdów były dzieci do lat czterech oraz seniorzy, którzy ukończyli siedemdziesiąty rok życia.

Jak wyjaśnia prezydent Jarosław Ferenc, główne cele wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla mieszkających w Radomsku dzieci i młodzieży szkolnej to zachęcenie i wypracowanie przyzwyczajenia do korzystania z komunikacji miejskiej wśród młodych mieszkańców Radomska, dążenie do zwiększenia liczby pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz uczynienie Radomska miastem przyjaznym i otwartym, a także konkurencyjnym w stosunku do sąsiednich miejscowości.

- Od strony technicznej, bezpłatny przejazd będzie przysługiwał na podstawie imiennej karty elektronicznej wydawanej przez MPK w Radomsku po okazaniu legitymacji szkolnej. Dzieci do lat czterech będą mogły podróżować za darmo pojazdami MPK tak jak dotychczas, czyli na podstawie oświadczenia opiekuna. Ponadto bezpłatne przejazdy będą przysługiwać także dzieciom, od ukończenia 4 lat, do rozpoczęcia nauki szkolnej – wyjaśnia prezydent Jarosław Ferenc, dodając, że rok 2018 będzie pierwszym pilotażowym okresem programu bezpłatnych przejazdów. Efekty wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży uczącej się (w tym także te finansowe) będą na bieżąco monitorowane przez Miasto i MPK. - Będziemy sprawdzać jakie efekty, na których osiągnięciu nam zależy, są zauważalne i w jakim stopniu – podsumowuje Jarosław Ferenc.

Radomsko nie jest jedynym miastem z bezpłatną komunikacją dla dzieci. Podobną uchwałę podjęli radni w Jastrzębiu Zdroju . Metropolia na Śląsku i w Zagłębiu planuje wprowadzenie darmowej komunikacji na całym swoim obszarze dla dzieci do 16 roku życia. Inne miasta, w których młodzież może za darmo podróżować komunikacją, to m.in. Kołobrzeg, Swarzędz, Kraków czy Warszawa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.