PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomsko: Nie czekają na Mieszkanie Plus. Sami będą wspierać budownictwo mieszkalne

  • pt    25 października 2017 - 17:24
Radomsko: Nie czekają na Mieszkanie Plus. Sami będą wspierać budownictwo mieszkalne
Miejski program Działka na Start skierowany jest do osób fizycznych, które na zakupionej działce chcą wybudować dom i zamieszkać w nim (fot. Shutterstock)

Miasto Radomsko wprowadza nowy projekt „Działka na Start”, który ruszy w 2018 roku. Przygotowany program powinien nadać dynamikę lokalnemu rynkowi nieruchomości i rynkowi budowlanemu oraz - wraz z innymi działaniami - przeciwdziałać wyludnieniu miasta.
• Radomsko znajduje się na liście miast, które boryka się z problemem wyludnienia.

• Program "Działka na Start" ma na celu pobudzić rynek mieszkaniowy i zachęcić głównie młodych ludzi do wybudowania własnego domu i pozostania w Radomsku.

• Kupujący nabywa prawa użytkowania wieczystego w ramach programu, jeżeli przy zakupie uiści pierwszą opłatę w wysokości 20 proc. wylicytowanej ceny zakupu działki.

 

Miejski program "Działka na Start" skierowany jest do osób fizycznych, które na zakupionej działce chcą wybudować dom i zamieszkać w nim. To warunek uzyskania bonifikaty, a co się z tym wiąże, znacznego obniżenia kosztów nabycia działki.

Kupujący nabywa prawa użytkowania wieczystego w ramach programu, jeżeli przy zakupie uiści pierwszą opłatę w wysokości 20 proc. wylicytowanej ceny zakupu działki. Uzyskuje wówczas tytuł prawny do nieruchomości, pozwalający np. starać się o kredyt na budowę domu.

W ciągu kolejnych 5 lat będzie zobowiązany do uiszczania opłat w wysokości 1 proc. wartości nieruchomości. Po 5 latach (przewidzianych w umowie na budowę domu) – jeżeli spełniony zostanie warunek wybudowania domu i zamieszkania w nim – nabywca będzie mógł zawnioskować o 80-proc. bonifikatę na kwotę wykupu użytkowania wieczystego na własność.

Nabywcy nieruchomości w ramach programu zobowiązani są do spełnienia odpowiednich warunków, tj.: rozpoczęcia budowy w terminie 2 lat (od zawarcia aktu notarialnego) i wybudowania budynku mieszkalnego zgodnie z przepisami prawa, zgłoszenia budynku do użytkowania i do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, zameldowania i zamieszkania w terminie 5 lat od daty ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

Po spełnieniu powyższych warunków nabywcy nieruchomości będą mogli wykupić na własność działkę oddaną w użytkowanie wieczyste z zastosowaniem 80 proc. bonifikaty od ceny sprzedaży.

Podobny program funkcjonuje od 2015 r w Rudzie Śląskiej. Po zmianach zakłada on tam, że każdy, kto nabędzie działkę w wieczyste użytkowanie, może po pięciu latach wykupić ją z 75-procentową bonifikatą.

Miasta z problemami

Przypomnijmy, że miasto Radomsko znalazło się na liście 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Na sporządzonej przez Polską Akademię Nauk liście 122 miast, które cechuje „silna utrata funkcji i mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza” są miasta duże jak Sosnowiec, Zabrze, Bytom czy Wałbrzych, ale zdecydowaną większość stanowią średnie – takie jak Radomsko - i małe miasteczka.

 – Dużym miastom jest znacznie łatwiej, swoje przywileje mają także obszary wiejskie, małe miasteczka borykają się z wieloma problemami – mówi Wojciech Długoborski, prezes Unii Miasteczek Polskich. - Nawet gminy wiejskie często mają lepszą sytuację, bo mają dodatkowe fundusze, poza tym szkoły są wyżej subwencjonowane i tak dalej. Małe miasteczka jak nie mają tego szczęścia, że są korzystnie położone, albo na ich terenie nie działa duża-stabilna firma, to mają kłopoty.

Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich.

23 miasta znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Większość z nich to małe i bardzo małe ośrodki.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.