PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafał Milczarski: LOT pierwszą linią w Europie Środkowo-Wschodniej z Boeingiem 737 MAX 8

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 19:20
Rafał Milczarski: LOT pierwszą linią w Europie Środkowo-Wschodniej z Boeingiem 737 MAX 8
Nowa maszyna LOT-u w poniedziałek wystartuje w swój pierwszy rejs z Warszawy do Londynu. (fot. youtube.com)

PLL LOT są pierwszą linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, której flota wzbogaci się o nowoczesne samoloty Boeing 737 MAX 8 - powiedział prezes LOT Rafał Milczarski. Pierwszy z sześciu zamówionych przez spółkę B737 MAX 8 wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina.
• W sumie do końca 2019 r. LOT odbierze sześć B737 MAX 8, które będą obsługiwać najpopularniejsze trasy przewoźnika.

• Zgodnie z planem, LOT drugi egzemplarz B737 MAX 8 ma otrzymać przed końcem grudnia br.

• Od 1 stycznia będzie on wykonywał wieczorne rejsy z Warszawy do Londynu oraz loty z Warszawy do Madrytu.

"To szczególny dla nas dzień, flota LOT-u wzbogaca się o najnowsze dziecko Boeinga, jakim jest najnowocześniejszy samolot wąskokadłubowy świata, czyli Boeing 737 MAX 8. Jesteśmy pierwszą linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, która będzie miała ten samolot w swojej flocie" - powiedział na konferencji prasowej Milczarski po wylądowaniu samolotu w Warszawie.

Najnowszy samolot pasażerski LOT-u wystartował z Boeing Field w Renton, Seattle w USA. Po drodze Boeing 737 MAX 8 lądował w porcie Keflavik na Islandii, gdzie odbyło się tankowanie. W sumie po 11 godzinach lotu, w Warszawie wylądował po godz. 14. Nowa maszyna LOT-u w poniedziałek (4 grudnia) wystartuje w swój pierwszy rejs z Warszawy do Londynu.

"Jesteśmy też jednym z pierwszych przewoźników na świecie, który do obsługi połączeń średniego i krótkiego zasięgu będzie wykorzystywał Boeingi 737 MAX 8. Jesteśmy również obecnie najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie. Jestem przekonany, że nowe samoloty pomogą nam jeszcze bardziej zwiększyć efektywność kosztów naszych operacji i znacząco podnieść jakość oferty. Dzięki najbardziej zaawansowanym technologicznie samolotom Boeinga: B787 Dreamliner i nowym B737 MAX LOT jest liderem w wyznaczaniu nowej jakości dla branży lotniczej w regionie" - podkreślił szef LOT-u.

Nowy MAX na pokładzie ma 186 foteli w trzech klasach: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Z tyłu każdego fotela znajdują się gniazdka elektryczne i wejścia USB. Wnętrze kabiny pasażerskiej zostało zbudowane w formule Boeing Sky Interior opartej o rozwiązania zastosowane w dreamlinerach. W kabinie znajdą się nowe, ergonomiczne schowki i oświetlenie LED umożliwiające zmianę natężenia i barwy światła. W kuchni znajdą się m.in. piekarniki konwekcyjne, chłodziarki i ekspres do kawy.

Jak zapewnia Boeing, MAX 8 jest najbardziej ekonomicznym samolotem świata w swojej klasie, jest wyposażony w dwa silniki nowej generacji CFM LEAP-1B, które dają mu zasięg 5750 km. To o 2250 km więcej od B737-400. Średnie zużycie paliwa jest niższe o ponad 20 proc. niż dla B737-400 i 15 proc. niższe niż B737 800 NG. Silniki nowej generacji zastosowane w MAX-ie umożliwiają redukcję hałasu o 40 proc. i znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu do innych maszyn tej klasy.

"MAX jest znacznie cichszy, bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska, niż jakikolwiek inny dostępny na rynku samolot tej klasy. Dla pasażerów oznacza to, że będą wygodniej podróżować. A dla firmy - będziemy więcej zarabiać" - tłumaczył Milczarski.

Jak podkreślił, "należy się spodziewać dalszego rozwoju floty LOT, a także siatki połączeń" przewoźnika.

Obecny na konferencji prasowej wiceprezes Boeinga na Europę Monty Oliver powiedział, że LOT jest ich "cennym klientem od lat". "Polski przewoźnik był pierwszą linią w Europie, która odebrała dreamlinera, a teraz stał się jednym z pierwszych odbiorców MAX-a w Europie. Nowy 737 MAX zapewni flagowemu przewoźnikowi efektywność, zasięg, niezawodność i niższe koszty operacyjne, a wszystko to przy komforcie podróży pasażerów" - powiedział.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.