PARTNER PORTALU
  • BGK

Ranking warunków mieszkaniowych: na podium Sopot, Świnoujście i Warszawa

  • MIW    1 marca 2017 - 11:59
Ranking warunków mieszkaniowych: na podium Sopot, Świnoujście i Warszawa
W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, mieszkań jest w Polsce coraz więcej. (fot. pixabay.com)

• Sopot, Świnoujście i Warszawa liderami rankingu warunków mieszkaniowych, opracowanego przez portal RynekPierwotny.pl
• Ranking obejmuje wszystkie miasta liczące powyżej 20 000 mieszkańców.
• Sytuacja mieszkaniowa się poprawia, ale ta zmiana jest po części wynikiem wyludniania się miast.
Ranking opiera się na danych GUS-u z końca 2015 r. Dla wszystkich analizowanych miast, obliczono liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) na 1000 osób oraz powierzchnię użytkową mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę. Następnie zostały wyznaczone medianowe wartości liczby mieszkań/1000 osób i metrażu przypadającego na 1 osobę. Końcowa pozycja poszczególnych miast, zależy od różnicy ich wyników w stosunku do mediany.

Czytaj : Warunki mieszkaniowe Polaków: Mieszkanie w złych warunkach odbija się na zdrowiu

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się kolejno (począwszy od miejsca pierwszego): Sopot, Świnoujście, Warszawa, Zakopane, Wrocław, Piaseczno, Kołobrzeg, Józefów, Marki i Poznań.

Jak wskazują autorzy raportu wyniki dla Zakopanego i nadmorskich miast, mogą być nieco zawyżone ze względu na obecność kwater dla turystów. W tym kontekście jeszcze lepiej prezentują się pozycje rankingowe Warszawy, Wrocławia i Poznania, a także Piaseczna, Józefowa i Marek (te trzy ostatnie miejscowości przyciągają osoby o ponadprzeciętnych dochodach, co ma duże przełożenie na warunki mieszkaniowe.

Wśród miast powyżej 300 000 mieszkańców (poza Warszawą, Wrocławiem oraz Poznaniem) wysoko uplasowały się: Łódź (11 pozycja), Kraków (14 pozycja) i Gdańsk (17 pozycja). Dużo gorzej wypadają natomiast Szczecin (31 miejsce), Lublin (35 miejsce) oraz Bydgoszcz (86 miejsce).

Najgorzej prezentują się miasta przemysłowe i poprzemysłowe. W tej grupie znalazły się m.in. Mielec, Stalowa Wola, Knurów, Starogard Gdański, Skawina, Żory, Dębica, Andrychów, Police oraz Orzesze.

Czytaj: Jaki czynsz, warunki, dla kogo Mieszkanie Plus? Minister Smoliński zdradza kolejne szczegóły

- Dysproporcja pomiędzy zasobem mieszkaniowym i liczbą mieszkańców jest typowa dla miast, które ze względu na swoje szybkie uprzemysłowienie przyciągają lub przyciągały ludność z pobliskich terenów – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Porównując dane z roku 2015 z tymi, które odnotowano rok wcześniej widać, że zarówno w miastach, jak i w skali całej Polski wzrosła przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę, a także przeciętna liczby mieszkań na 1000 osób. Zmiana ta – jak zauważają autorzy raportu – po części jest efektem sprzedaży nowych lokali i budowy domów przez inwestorów prywatnych, ale po części także skutkiem wyludniania się miast. Jak zwracają uwagę w pełnym zestawieniu dla 2014 roku można było znaleźć 222 miasta liczące przynajmniej 20 000 osób. Po 12 miesiącach obejmował on już tylko 219 miejscowości, zaś z grona miast liczących powyżej 300 tysięcy mieszkańców zniknęły Katowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Glea, 2017-03-13 09:18:19

    Zmowa developerów! Już niedługo dobierzemy się do Was!