PARTNER PORTALU
 • BGK

Raport o selektywnej zbiórce odpadów: jak gminy zbierają śmieci?

 • Piotr Toborek    12 października 2015 - 12:28
Raport o selektywnej zbiórce odpadów: jak gminy zbierają śmieci?

Wymagany poziom recyklingu znacząco wzroście od 2020 r. Fot.pixabay.com

Szkło i tworzywa sztuczne zbierają niemal wszystkie gminy, ale selektywnej zbiórki opakowań wielomateriałowych nie prowadzi prawie 400 samorządów.
Jak w 2014 roku polskie gminy prowadziły selektywną zbiórkę odpadów? Przeglądu stanu we wszystkich JST w kraju dokonał Tomasz Styś, ekspert w obszarze samorząd terytorialny, współpracownik Instytutu Sobieskiego.

PEŁNY RAPORT, KTÓRY MA 171 STRON ZNAJDZIECIE TUTAJ (KLIKAJCIE I CZYTAJCIE)

Wyniki?

Jak się okazuje, dwadzieścia osiem gmin nie prowadziło selektywnego zbierania papieru.

W czterech nie odbywała się selektywna zbiórka szkła.

Pięć gmin nie zorganizowało oddzielnej zbiórki tworzyw sztucznych.

Selektywnej zbiórki opakowań wielomateriałowych nie było w 382 JST.

W trzydziestu jeden gminach nie prowadzono zbiórki metali.

A tak wyglądało to w 2014 roku, w podziale na województwa:

W dolnośląskim metali nie zbierało 27 gmin, opakowań 22, papieru 2 i tworzyw sztucznych 1. W kujawsko-pomorskim metali nie zbierało 5 gmin, opakowań 12, papieru 2. W lubelskim metali nie zbierało 29 gmin, opakowań 20, po 1 tworzyw, szkła i papieru.

W 15 gminach lubuskiego nie zbierano metali, w 12 opakowań, w 5 papieru. W łódzkim metali nie zbierało 8 gmin, opakowań 18, tworzyw i papieru 2, a szkła 1. Aż 38 małopolskich gmin nie odbierało selektywnie opakowań, 12 metali i 1 papieru.

Na Mazowszu metali nie zbierało 17 gmin, a opakowań 51, w 3 JST nie odbierano od mieszkańców selektywnie zebranego papieru, a w jednym tworzyw sztucznych.

W opolskim 3 gminy nie zbierały metali, a 6 opakowań. W podkarpackim takich JST było odpowiednio 10 i 23. Podobnie w podlaskim – metali nie zbierano w 10 gminach, opakowań w 26 i w jednej papieru.

W pomorskim selektywnego odbioru metali nie prowadziło 8 gmin, opakowania 10, a papieru 3. W śląskim 6 JST nie zbierało selektywnie metali, 24 opakowań i jedna szkła. W świętokrzyskim problem dotyczył tylko metali i opakowań, tych pierwszych nie zbierano w 12 gminach, drugich w 16.

Na Warmii i Mazurach te liczby wynosiły odpowiednio 19 i 16, a dodatkowo w jednej gminie nie prowadzono selektywnej zbiórki szkła.

Najgorzej sytuacja wyglądała w wielkopolskim (zły przykład Poznania?), tu aż w 35 JST nie selekcjonowano metali, a w 57 opakowań, do tego 7 gmin nie zorganizowało oddzielnego odbioru papieru.

W zachodniopomorskim 15 gmin nie odbierało oddzielnie metali, 30 opakowań i jedna szkła.

Zbiórka opakowań wielomateriałowych

Szczególnie rzuca się w oczy niechęć gmin do selektywnego zbierania opakowań, której nie prowadzono w prawie 400 JST.

Nie oznacza to oczywiście, że opakowania wielomateriałowe nie są odbierane, w przeciwieństwie do metali można je włączyć do innej frakcji, do tworzyw sztucznych czy papieru.

– Należy rozdzielić dwie kwestie – zauważa jednak Tomasz Styś. – Pierwszą z nich są zadania gminy związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Zgodnie z „ustawą śmieciową" opakowania wielomateriałowe należą do frakcji odpadów, które powinny być zbierane w sposób selektywny.

Jak podkreśla ekspert, zupełnie inną kwestią jest osiąganie poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych przez przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych.KOMENTARZE (4)

 • Trzeba odczekać aby POsp , 2015-10-15 18:04:29

  Do EKOŚWIR: Jacy eksperci - taki raport... z sufitu... Ale jak polskim gminom nie wolno inwestować w infrastrukturę gospodarki odpadami to czego innego spodziewać się po państwie teoretycznym... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/raport-o-selektywnej-zbiorce-odpadow-jak-gminy-zbieraja-smieci,...73801.html#comment  rozwiń
 • EKOŚWIR, 2015-10-14 00:04:27

  Ten raport praktycznie nic nie wnosi. Myślałem, że znajdę jakieś informacje o tym jaki procent zebranych selektywnie odpadów jest rzeczywiście ponownie przetwarzany, a jaki jest tylko składowany oddzielnie na wysypiskach. Chciałbym też wiedzieć jaki jest rzeczywisty bilans finansowy i środowiskowy p...oszczególnych selektywnie zebranych materiałów. Dlaczego ten raport nie uwzględnia odpadów organicznych i czemu nie wspomina się nic o zbieraniu materiałów niebezpiecznych (choćby tak popularnych żarówek energooszczędnych).  rozwiń
 • 69422, 2015-10-13 11:47:56

  Do w.potega@neostrada.pl: Jeśli przez osiem lat ta głowa ryby wszystko miała w d... - to nagle nie wzrosną szanse partnerskiej współpracy gmin, biznesu i obywateli - chyba że...