PARTNER PORTALU
 • BGK

Raport TOR: należy dostosować prawo w Polsce do nowej sytuacji na rynku przewozu osób

 • pt/pap    7 kwietnia 2017 - 10:18
Raport TOR: należy dostosować prawo w Polsce do nowej sytuacji na rynku przewozu osób
w najbliższych latach w Polsce będzie rosła rola transportu publicznego w związku z coraz większym zatłoczeniem miast (fot.mzd.pl)

W Polsce należy wypracować efektywne rozwiązania dostosowujące prawo do nowej sytuacji na rynku przewozu osób. Nowe regulacje powinny m.in. wesprzeć konkurencję oraz mieć na uwadze interes konsumenta – wynika z raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
• Władze powinny "zauważyć, że powstają nowe nisze rynkowe i obszary działania", które istnieją obok konwencjonalnych środków transportu, takich jak taksówki.

• Można wprowadzić rozwiązania elastyczne, "które nie zamykają tej działalności, która jest, a jednocześnie otwierają rynek na nowości.

• W najbliższych latach w Polsce będzie rosła rola transportu publicznego w związku z coraz większym zatłoczeniem miast.

W dokumencie "Perspektywy zmian na rynku nieregularnego transportu publicznego" eksperci TOR przypominają, że "na rynku transportu pasażerskiego realizowanego samochodami osobowymi od lat funkcjonują odrębne formy usług przewidzianych w ustawie o transporcie drogowym, w tym tradycyjne taksówki, przewozy okazjonalne oraz przewóz osób samochodami osobowymi".

Te obszary działalności gospodarczej przechodzą w ostatnich latach poważną transformację, która jest wywołana m.in. postępem technologicznym, pojawieniem się nowych modeli biznesowych, takich jak Uber czy Taxify, czy też ewoluującymi oczekiwaniami konsumentów - wyliczono w raporcie.

Według twórcy dokumentu Tadeusza Syryjczyka władze powinny "zauważyć, że powstają nowe nisze rynkowe i obszary działania", które istnieją obok konwencjonalnych środków transportu, takich jak taksówki.

W ocenie partnera w Zespole Doradców Gospodarczych TOR "duża część polskiego porządku prawnego była tworzona w ten sposób, aby uniemożliwić pracę półetatowcom, jak kiedyś nazywano tych ludzi, którzy chcieli swoimi samochodami wozić pasażerów, niekoniecznie w sposób zawodowy, ale w ten sposób chcąc wyjść z bezrobocia, a jednocześnie wypełnić lukę jaka była na rynku".

Stąd wymogi prawne posiadania np. taksometru, specjalnych oznaczeń pojazdu, czy światła na dachu - wylicza Syryjczyk . W jego ocenie "nie wszystkie z tych wymagań służyły dobru klienta". Wiele z nich było absurdalnych i miały zapobiec konkurencji - ocenił.

Podkreślił, że ten stan rzeczy można przełamać "niewielkimi korektami w istniejącej ustawie". Odniósł się tym samym do regulacji dotyczącej transportu drogowego z 2001 roku.

"Trzeba ją tak ukształtować, aby była proporcjonalna zasada praw i obowiązków tzn., że ktoś deklaruje pracę ciągłą, jest taksówkarzem, ma oznaczenia i taksometr. Ktoś inny z kolei posługuje się platformą, którą płaci bezgotówkowo, w której jedyną formą rekrutacji jest właśnie ta platforma. W związku z tym są różne formy uwiarygodniania kierowcy. W pierwszym wypadku to egzamin, dopuszczenie, licencja, a w drugim platforma, która zawiera oceny klientów, w związku z czym eliminuje osoby nieprzydatne do tej pracy" - podkreśla.

Syryjczyk dodał, że można wprowadzić rozwiązania elastyczne, "które nie zamykają tej działalności, która jest, a jednocześnie otwierają rynek na nową". Zmiany powinny też wziąć pod uwagę rekomendację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z maja 2016 roku, w której zauważono potrzebę sprzyjania rozwojowi "innowacyjnych i pożądanych przez konsumentów usług".

Według Syryjczyka w najbliższych latach w Polsce będzie rosła rola transportu publicznego w związku z coraz większym zatłoczeniem miast, a szczególnie ich centrów, oraz brakiem miejsc parkingowych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.