PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratują budżety podwyżkami opłat lokalnych

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 czerwca 2011 - 05:28
Ratują budżety podwyżkami opłat lokalnych

Samorządy, podnosząc różne opłaty lokalne, szukają dodatkowych dochodów na ratowanie budżetów oraz na inwestycje.
Miasta i gminy albo już podniosły niektóre opłaty, albo za chwilę to zrobią. Przyczyny wzrostu są co najmniej dwie. Po pierwsze samorządy muszą ratować swoje budżety, a po drugie do podwyżek zmuszają je rosnące koszty, w tym podwyżka stawek VAT, wysoka inflacja, wzrost cen paliw i energii elektrycznej – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jednostki samorządu terytorialnego są obecnie w trudnej sytuacji. Z jednej strony miasta i gminy chcą realizować ambitne plany inwestycyjne, a z drugiej muszą wypracować w najbliższych latach tzw. nadwyżkę operacyjną.

Aby wypracować nadwyżkę w budżecie operacyjnym, samorządy muszą ratować swoje budżety. Skoro rosną wydatki bieżące: wynagrodzenia, opłaty za energię i inne, to muszą wzrosnąć również opłaty, które obciążają mieszkańców.

Mieszkańcy takich miast, jak Gdańsk, Wrocław, Łódź, Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice i Białystok, albo już płacą wyższe opłaty, albo czekają ich podwyżki. Dotyczy to opłat za wodę i ścieki, a także np. opłat za komunikację miejską.

Przykładowo w Poznaniu ceny za metr sześcienny zimnej wody wzrosły w tym roku o 0,14 zł, a za ścieki o 0,18 zł. Oznacza to wzrost opłat o ok. 4 proc.

We Wrocławiu podwyżki rozłożono na kilka najbliższych lat. Wrocławianie płacą o 15 proc. więcej za wodę i ścieki, a firmy o 7 proc. więcej niż przed rokiem.

Od 30 czerwca podwyżki cen za wodę i ścieki wprowadzają stołeczne wodociągi. Zmiana taryf spowoduje średnio podwyżkę o 9,2 zł miesięcznie.

Od 1 września zostaną wprowadzone nowe stawki czynszów w Gdańsku (będzie jedna stawka bazowa, która wyniesie 10,2 zł za 1 mkw. powierzchni). Jednocześnie wprowadzony zostanie system zniżek zależny od liczby osób mieszkających w lokalu oraz jego powierzchni.

Od października więcej za mieszkania zapłacą mieszkańcy Wrocławia (obecnie stawka wynosi 5,33 zł za 1 mkw., będzie 6,13 zł). Wcześniej, bo już w sierpniu, będą podwyżki w Warszawie. W tym samym miesiącu stolica wprowadzi nowe ceny za bilety komunikacji miejskiej. Ceny wzrosną średnio o ponad 30 proc. Kolejny etap podwyżek zaplanowano na styczeń 2014 r. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jerzy, 2011-06-14 12:17:06

    Płacimy za nieudolność w zarządzaniu miastami
  • wawa, 2011-06-14 10:07:27

    To normalka po wyborach. U nas wybory po winne być co roku .