PARTNER PORTALU
  • BGK

Razem kupią energię dla szkół

  • PAP    5 października 2012 - 19:22
Razem kupią energię dla szkół

10 gmin z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego chce w 2013 r. razem kupić energię m.in. dla szkół, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej.
Stowarzyszenie ogłosiło przetarg na kompleksową dostawę i dystrybucję energii, która trafi do ok. 2 tys. obiektów. Gminy liczą, że dzięki wspólnemu zamówieniu zmniejszą koszty dostaw i dystrybucji energii elektrycznej. „Potencjalne oszczędności przynieść mogą: skala zamówienia oraz ograniczenie kosztów związanych z procesem przetargowym” – napisano w komunikacie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (GOM).

Umowa na dostarczenie energii elektrycznej ma objąć 1453 szkoły, przedszkola, boiska, hale sportowe i budynki użyteczności publicznej oraz 458 zbiorczych punktów oświetlenia ulicznego. Łączne prognozowane zużycie energii w ramach tego zamówienia ma wynieść około 45 GWh.

Prezes zarządu GOM, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz tłumaczy, że „ze względu na rosnące z roku na rok ceny energii elektrycznej, podjęcie współpracy akurat w tym zakresie stało się priorytetem”. Biuro GOM wyjaśnia, że miasto Gdańsk w ub. roku przeprowadziło wspólne zakupy energii dla wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych i dzięki temu, w porównaniu z kosztami w poprzednim roku, udało się uzyskać kilkuprocentowe oszczędności.

Wspólne zamówienie złożyły miasta: Gdańsk, Sopot, Pruszcz Gdański oraz gminy: Tczew, Cedry Wielkie, Kolbudy, Linia, Pruszcz Gdański (gmina wiejska), Przywidz, Pszczółki i Trąbki Wielkie. Dostawcy energii mogą składać swoje oferty do 14 listopada.

Gdański Obszar Metropolitalny to powołane 15 września 2011 roku stowarzyszenie samorządowe, mające na celu zacieśnienie współpracy i doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska. W ramach GOM działa 40 samorządów, obejmujących łącznie obszar zamieszkały przez 1,26 mln mieszkańców.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.