PARTNER PORTALU
  • BGK

Recykling odpadów w polskich gminach z podziałem na województwa. Im biedniejszy region, tym dalej od norm

  • MIW    15 stycznia 2016 - 23:01
Recykling odpadów w polskich gminach z podziałem na województwa. Im biedniejszy region, tym dalej od norm
Polska ma bardzo dużo do zrobienia w dziedzinie recyklingu odpadów.

• W tym roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów opakowaniowych w polskich gminach powinien wynieść 18 procent.
• W roku 2020 powinno to być już 50 procent.
• Najnowsza analiza Instytutu Sobieskiego pokazuje, jak dużo dzieli nas jeszcze od wskaźników, które musimy spełnić.
Do końca roku 2020 gminy muszą osiągnąć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów opakowaniowych na poziomie co najmniej 50 procent w ujęciu wagowym. O skali skoku, jaki trzeba będzie w najbliższych latach wykonać, najlepiej świadczy fakt, że w ubiegłym roku ta norma wynosiła 16 procent. W tym ma wynieść już 18 procent, w kolejnym powinna osiągnąć 20 procent, a później co roku powinna rosnąć o dziesięć procent.

Patrząc na dane przytoczone w analizie „System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce wobec wyzwań projektu gospodarki o obiegu zamkniętym”, którą przygotował Instytut Sobieskiego widać, że jesteśmy jednak daleko od spełnienia obecnych, relatywnie jeszcze niskich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów opakowaniowych. W przypadku recyklingu najwięcej zrobiła Małopolska, osiągając w roku 2013 pułap 13,21 procent (pozostałe regiony nie przekroczyły bariery 10 procent).

Analiza pokazuje też, jak do roku 2020 powinna rosnąć ilość selektywnie zebranych odpadów (w porównaniu do roku 2013).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-18 10:38:40

    Potrzebne jest budowanie systemu ogólnopolskiego, regionalnych i gminnych, z sobą wzajemnie spójnych, z podmiotowym eksponowaniem dysponentów odpadów, czyli gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz innych instytucji. Przede wszystkim dysponenci odpadów powinni otrzymać informacje i wyjaśnienia o ...procesach odzyskiwania surowców wtórnych, elementach systemu i podsystemów (z konkretnymi adresami operatorów), kosztach etc. Inaczej mówiąc racjonalny system trzeba zaprojektować, z uwzględnieniem interesów wszystkich jego użytkowników, projekty dokładnie przedyskutować, wybrać w gminach, województwach i regionach optymalne, a potem wdrażać w powiązaniu ze stałym edukowaniem. Szkoły też tym gospodarczym problemem trzeba zainteresować, a nie tylko wypełnianiem PIT-ów, na obowiązkowych zajęciach o charakterze gospodarczym.  rozwiń