PARTNER PORTALU
  • BGK

Recykling szkła: Polska musi się jeszcze sporo nauczyć

  • MN    1 grudnia 2016 - 12:53
Recykling szkła: Polska musi się jeszcze sporo nauczyć
Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystane 20-30 razy, zanim zostaną wycofane z obiegu. (fot. pixabay)

• Szkło jest jednym z najbardziej ekologicznych produktów. Wykonane z niego opakowania mogą być wielokrotnie wykorzystywane i poddawane recyklingowi.
• Z danych Europejskiej Federacji Producentów Szklanych Opakowań (FEVE) wynika, że w Unii Europejskiej do ponownego przetworzenia zbiera się 74 proc. szklanych opakowań, w Polsce – 59 proc.
• Mimo, że nasze zaangażowanie w recykling szkła systematycznie rośnie, wciąż sporo nam brakuje do państw takich jak Czechy czy Niemcy – podkreślają przedstawiciele branży producentów opakowań szklanych.
Właśnie zakończył się Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction), który w 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła w ramach „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu”.

Wydarzenia organizowane w jego trakcie mają zwracać uwagę Europejczyków na ogrom produkowanych przez nich śmieci oraz popularyzować sposoby ograniczania odpadów i odpowiedzialnego postępowania z nimi. Firma I-O przyłączyła się do EWWR, organizując warsztaty edukacyjne dla pracowników biurowych i lekcje ekologii w szkołach.

Jak podkreśla, szklane opakowania jako jedyne nadają się zarówno do ponownego wykorzystania, jak i wielokrotnego recyklingu. Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystywane nawet 20-30 razy zanim zostaną wycofane z obiegu.

Niestety, Polska pod względem recyklingu jest w ogonie Europy. W naszym kraju do ponownego przetworzenia zbiera się 59 proc. szklanych opakowań. Dla porównania, w Czechach jest to 72 proc., a w Niemczech – 89 proc.

- Szkło może być ono poddawane recyklingowi w nieskończoność. Mamy nadzieję, że już wkrótce Polska będzie chwalić się takimi statystykami, jak nasi sąsiedzi – mówi Janusz Cepryński, dyrektor produkcyjny O-I w Polsce i Estonii.

VI Europejski Tydzień Redukcji Odpadów odbywał się w dniach 22 - 30 listopada. W tym czasie zorganizowano blisko 12 akcji w całej Unii Europejskiej, mających na celu m.in. zwiększenie świadomości obywateli na temat roli efektywnego wykorzystania surowców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • co w Polsce można kupić , 2016-12-01 16:24:57

    Problem w tym, że my nie chcemy chwalić się statystykami, nie chcemy takich samych narzędzi i mechanizmów jakie mają inne kraje, wolimy nadal być państwem teoretycznym... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html