PARTNER PORTALU
  • BGK

Recykling zacznie się na dobre po przejęciu kontroli przez gminy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 sierpnia 2010 - 06:55
Recykling zacznie się na dobre po przejęciu kontroli przez gminy

Samorządy odpowiadają za gospodarkę odpadami, ale to, czy trafią one do recyklingu, zależy od przedsiębiorców, co utrudnia właściwą gospodarkę śmieciami.
Polska ma poważny problem ze śmieciami – 93,5 proc. odpadów, które ulegają biodegradacji (odpadki po żywności, skórki itp.), ląduje na wysypiskach. Pozostałych śmieci z gospodarstw domowych w takie miejsca trafia 86,6 proc. Niewiele idzie zatem do recyklingu i spalenia. Tymczasem średnio w Unii Europejskiej wysypiska przyjmują około 47 proc. odpadów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeżeli zostanie zmienione prawo – czego chce Ministerstwo Środowiska – i gmina stanie się właścicielem odpadów, a co za tym idzie, będzie pobierała zryczałtowaną opłatę za ich wywóz i za zagospodarowanie, to wówczas segregacja, ich odzysk i recykling zaczną funkcjonować.

Samorządy będą mogły np. budować na dużych osiedlach specjalne pawilony, gdzie mieszkańcy przyniosą odpady, a pracownicy je posegregują. W ten sposób spora część domowych śmieci po przebraniu zamiast na wysypiska trafi do przetworzenia.

W takich pawilonach można wysegregować nawet do 80 proc. odpadów – 10 razy więcej niż w dużych sortowniach.

Brak kontroli gmin nad odpadami na ich terenie powoduje także inne trudności. Kuleje zbiórka starych telewizorów, pralek czy innych urządzeń elektrycznych i gospodarstwa domowego. Polska zbiera, według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, około 2,7 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a powinna 4 kg – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KZSGO , 2010-08-18 13:16:46

    Oj nie zacznie sie nie zacznie !!!! - jest jeszcze daleka droga do szczescia - i duze pieniadze bedzie to kosztowac w postaciu kar....... zanim sie COS ZROBI... bo jak na razie to System Goispodarki Odpadami w POlsce jest nawet nie w powijaku, a jeszcze nie poczety........ a jak takj dalej pojdzie... to grozi poronieniem !!!! bo sa niektorzy co chca go " wyskrobac" - moze i tak sie skonczy za przyzwoleniem RZADU< PARLAMENTU itd.........a ze szkoda dla przecietniaka !!!!  rozwiń