PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma śmieciowa: jak pojawia się problem to winy jest samorząd

 • pt    9 maja 2014 - 13:24
Reforma śmieciowa: jak pojawia się problem to winy jest samorząd

To samorządy zbierają cięgi za niedoskonałości ustawy o odpadach, a one nie są twórcą ustawy tylko jej beneficjentami – mówi prezydent Jaworzna.
Samorządowcy narzekają, że liczne wady zreformowanej ustawy o odpadach skutkują krytyką, jaka na nich spada ze strony mieszkańców.

- To my, samorządowcy zbieramy cięgi za wszelkie błędy ustawy o odpadach - mówi Paweł Silbert prezydent Jaworzna. - A jesteśmy tylko beneficjentami, a nie autorami ustawy. Oczywiście, chcieliśmy nowej ustawy, ale nie takiej.

Zdaniem prezydenta Jaworzna, gminy zostały same z problemami wynikającymi z reformy śmieciowej.

- Zabrakło nam wsparcia ze strony ministerstwa, rządu - mówi Silbert. - Jak pojawia się problem, to wszyscy obciążają samorząd. To kompletnie nie fair.

Czytaj też: Te rozwiązania poprawią nadzór gminy nad firmą odbierającą odpady

Silbert twierdzi, że mieszkańcy podczas wprowadzania reformy zdali egzamin.

- Nie było większych problemów ze zbieraniem deklaracji, zaakceptowaniem zmian, mniej mamy też śmieci w lasach czy na polach, potrzeba jednak poprawienia błędów, których w ustawie nie brakuje - zaznacza.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Gospodarka odpadami w nowych realiach, która odbyła się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • xyz, 2014-05-12 11:36:41

  Panie Silbert, kto jak kto, ale Wy jesteście bez wsparcia? ;)
 • Jaga, 2014-05-11 21:13:47

  Zdaje się, że Nakło przyjęło rozwiązanie z Płocka - System EKO AB. W jednym i drugim przypadku osiągnięcia są bardzo dobre
 • Kondor, 2014-05-11 14:10:01

  Do roman: Żeby ocenić wystrój pokoju i sposób jego urządzenia nie wystarczy zaglądać przez dziurkę od klucza. Oczywiście, że jest i tak jak pan to opisuje, ale to nie dezawuuje całości systemu, tylko wskazuje na patologie w niektórych samorządach. A te były zawsze, więc potrzebne są mechanizmy ich e...liminowania. Chorego pacjenta się leczy, ale najpierw trzeba postawić właściwą diagnozę.  rozwiń