PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma śmieciowa oczami mieszkańców Śląska

  • ZWI    14 czerwca 2013 - 09:12
Reforma śmieciowa oczami mieszkańców Śląska

Nieskuteczna akcja informacyjna i zbyt wysokie opłaty za wywóz śmieci – to główne zastrzeżenia mieszkańców województwa śląskiego do nowych rozwiązań „śmieciowych”. Pomimo tego uważamy, że nowe prawo przyczyni się do poprawy jakości środowiska.
O opinię na temat nowej ustawy śmieciowej i rozwiązań w tym zakresie w poszczególnych gminach ankieterzy Pracowni Badań Grupa Gumułka pytali mieszkańców województwa śląskiego. Ponad 58 proc. pytanych w sondażu uznało nowe stawki za wywóz śmieci za zbyt wysokie, wyższe od dotychczasowych. Zaledwie 5 proc. ankietowanych będzie płaciło mniej niż dotychczas, a 8 proc. - tyle samo.

Pytani nie mieli natomiast sprecyzowanych poglądów na temat sposobu naliczania opłat w gminie. Blisko 54 proc. nie potrafiło wyrazić w tej sprawie opinii. 25 proc. pytanych uznało sposób ustalony przez władze ich gminy za właściwy, 21 proc. - za niewłaściwy.

Uczestnicy sondażu Pracowni Badań Grupy Gumułka bardzo krytycznie oceniali dotychczasowe działania informacyjne poświęcone nowej ustawie śmieciowej. Zaledwie 14 proc. uznało je za wystarczające. Ponad 75 proc. oceniło akcje informacyjne za bardzo nieskuteczne lub ograniczone. Ankieterzy pytali też o konkrety związane z nową ustawą śmieciową. Aż 78 proc. badanych nie wiedziało, jakie pojemniki zostaną wprowadzone w ich gminach od 1 lipca. Blisko 29 proc. pytanych nie znało nowych stawek za wywóz śmieci.

Pomimo wszystkich tych zastrzeżeń uczestnicy sondażu Pracowni Badań Grupy Gumułka uważają, że wprowadzenie w życie nowych rozwiązań przyczyni się do poprawy jakości środowiska. Taką opinię wyraziło blisko 50 proc. uczestników sondażu. Przeciwnego zdania było 26 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono na początku czerwca na zlecenie programu "Trudny Rynek" emitowanego w TVP Katowice oraz Dziennika Zachodniego. Próba wyniosła 231 mieszkańców woj. śląskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.