PARTNER PORTALU
 • BGK

Reforma śmieciowa po dwóch latach: dzięki niej nie płacimy kar

 • pt    1 lipca 2015 - 12:56
Reforma śmieciowa po dwóch latach: dzięki niej nie płacimy kar
Reforma śmieciowa uchroniła nas od płacenia unijnych kar, ale co dała poza tym? -- fot.pixabay.com

Mijają dwa lata od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – tak zwanej „rewolucji odpadowej”. Co dla praktyków oznaczają te dwa lata? Czy Polska wykorzystała szansę na poprawę ochrony środowiska?
- Znowelizowana ustawa o porządku i czystości w gminach doskonale spełnia swój cel, którym jest uniknięcie płacenia przez Polskę olbrzymich kar wynikających z niedotrzymywania poziomów przetwarzania, odzysku i recyklingu odpadów - uważa Magdalena Markiewicz, członek zarządu Eneris Surowce S.A.

Jej zdaniem pozostałe ważne cele reformy, którymi są edukacja społeczeństwa czy ochrona środowiska zostały zepchnięte na dalszy plan.

Czytaj też: Reforma śmieciowa: Po dwóch latach problemy pozostały

Jak mówi Markiewicz na papierze wszystko wygląda w porządku, ale choć pomysły oraz idee zapisane w ustawie są rozsądne, to problemy rozpoczęły się na poziomie wdrażania ich w poszczególnych miastach i gminach - o tych problemach pisała niedawno w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

- Samorządy uznały, że celem reformy jest wykazanie się odpowiednimi poziomami przetwarzania, odzysku i recyklingu – ocenia Markiewicz.

W jej opinii zbyt szerokie ramy prawa dały możliwości wdrożenia gminom rozwiązań najprostszych, najtańszych i najbezpieczniejszych dla siebie.

Zdaniem doktora Marka Golenia ze Szkoły Głównej Handlowej, podstawowy problem z reformą jest taki, że patologie sprzed systemu, który wprowadziliśmy, zastąpiliśmy innymi, do tego – jak podkreśla naukowiec – dzisiaj nikt jeszcze nie wie, które były gorsze.

– Powszechną patologią wytkniętą przez NIK są dzikie wysypiska, już w tej chwili systemowe. Bo o ile mieszkańców przekonaliśmy do tego, żeby nie wyrzucali śmieci na dzikie wysypiska, to na masową skalę zajmują się tym nieuczciwe firmy, ograniczając w ten sposób swoje koszty – mówi.

Marek Goleń przypomina, że najważniejszym skutkiem reformy miało być zlikwidowanie szarej strefy, a wygląda na to, że ona zamiast zmaleć, jeszcze się rozrosła.

Ustawę trzeba doprecyzować

Przedstawicielka firmy Eneris diagnozuje, że na obecnym etapie, najlepszym rozwiązaniem problemów opisanych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli byłoby doprecyzowanie części zapisów w ustawie regulujących prawa i obowiązki samorządów w gospodarce odpadowej oraz stworzenie przepisów wykonawczych, które by pozwoliły na harmonijny rozwój branży, ochronę środowiska oraz odzysk surowców.

Wielu ekspertów ma jednak obawy, czy takie zmiany da się szybko wprowadzić. Jak bowiem przypominają minister Janusz Ostapiuk zapowiedział, że teraz przez dłuższy czas przepisy dotyczące odpadów będą stabilne i nie będą dokonywana w nich żadne zmiany.

– Wygląda to tak, że rewolucja już za nami, a teraz przez dwa lata nic nie będziemy robić z odpadami. Spodziewałem się, że ten czas będziemy wykorzystywać konstruktywnie, a tego nie widzę – mówi Krzysztof Choromański specjalista ds. gospodarki odpadami w Związku Miast Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • POkręcona, 2015-07-03 18:28:19

  Do w.potega@neostrada.pl: "w rzeczy samej przeciwstawiając się segregacji u źródła, bo jak Hilary Minc wie lepiej i działa nakazowo! Dlaczego to robi? Kto zgadnie?" - poddajemy się Panie Potęga i wstrzymujemy oddech przed podanem prawidłowej odpowiedzi...
 • Prymat segregatorni, 2015-07-03 08:29:06

  Do w.potega@neostrada.pl: Słusznie - u nas w Poznaniu też walczymy z dyktaturą selektywnej zbiórki - gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html
 • Sorry - takich mamy , 2015-07-02 21:31:23

  Do w.potega@neostrada.pl: Dlaczego to robi? Mózg niemal mi się przegrzewa i nic nie przychodzi mi na myśl poza jednym: minister środowiska ma udziały w firmach produkujących maszynki do rozrywania woreczków ze śmieciami - odpadyblog.pl/czy-polska-moze-byc-liderem-w-swiatowej-gospodarce-odpadami-sys...tem-eko-ab/  rozwiń