PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma śmieciowa, stacje przeładunkowe odpadów: przepisy zablokowały pracę

  • Bartosz Dyląg    2 lutego 2015 - 07:00
Reforma śmieciowa, stacje przeładunkowe odpadów: przepisy zablokowały pracę

- Intencją ustawodawcy nie była blokada prac stacji przeładunkowych - zapewnia resort środowiska. Fot. um.lubsko.pl.

Zapisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach blokują pracę stacji przeładunkowych. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie było to intencją ustawodawcy i zapowiada zmiany.
Miasta członkowskie Związku Miast Polskich zwracają uwagę na zapisy ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o fragment mówiący o tym, że pewne rodzaje odpadów muszą trafiać bezpośrednio do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów. Godzi to ich zdaniem w prace stacji przeładunkowych odpadów.

– Są w Polsce miasta, które zbudowały stacje przeładunkowe. Instalacje te mają swój sens, bo nie służą one do tego, by przetrzymywać odpady, ale by je przeładować z małego samochodu na duży, który potem jedzie 100 km do RIPOK-u – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Andrzej Porawski dodaje, że intencją ustawodawcy było „wyeliminowanie de facto dzikich wysypisk, które powstały pod pretekstem tymczasowego magazynowania odpadów”.

W jego opinii przydałoby się wyjaśnienie, że wspomniany zapis w ustawie nie dotyczy „stacji przeładunkowych, które działają w normalnym rytmie przekazywania śmieci”.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski potwierdza, że intencją ustawodawcy nie była blokada prac stacji przeładunkowych, które mają swój sens w całym systemie transportu odpadów komunalnych.

– Chodziło o likwidację miejsc tymczasowego składowania odpadów, które na końcu stwarzały problem dla samorządów i administracji rządowej – zaznacza Gawłowski. – Zajmiemy w tej sprawie odpowiednie stanowisko w ramach interpretacji przepisów – obiecuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • b r, 2015-02-02 15:44:03

    O Q szybko przesyłam do kolegów w radzie miejskiej,burmistrza i ZUK