PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalne lotniska mają lepsze wyniki niż planowano

  • wnp.pl    10 maja 2017 - 17:17
Regionalne lotniska mają lepsze wyniki niż planowano
Lotnisko we Wrocławiu (fot. airport.wroclaw.pl)

W pierwszym kwartale br. niemal wszystkie regionalne lotniska odnotowały zwiększenie obsługi pasażerów, w tym w wielu przypadkach bardzo dynamiczne: w Krakowie – o 19,4 proc. w porównaniach rok do roku, w Katowicach – o 10,2 proc., w Gdańsku – o 12,9 proc., czy we Wrocławiu – o 20,4 proc.
• W tym roku polskie porty regionalne mogą utrzymać zeszłoroczną dynamikę wzrostu i obsłużyć rekordową liczbę około 23,5 mln pasażerów, szacuje Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

• W 2016 roku obsłużyły ponad 21 mln pasażerów, wyprzedzając prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego o dwa lata.

• Przy dynamice wzrostu o 10 proc., pogłębiły ponad 60 proc. udział w łącznym ruchu pasażerów lotniczych.

Tendencja wzrostowa na lotnikach utrwala się. W pierwszym kwartale br. niemal wszystkie regionalne lotniska odnotowały zwiększenie obsługi pasażerów, w tym w wielu przypadkach bardzo dynamiczne:

w Krakowie – o 19,4 proc. w porównaniach rdr, w Katowicach – o 10,2 proc., w Gdańsku – o 12,9 proc., czy we Wrocławiu – o 20,4 proc.

- Dane za ub. rok pokazują, jak ważną rolę odgrywają lotniska poza Warszawą w budowie zrównoważonego, efektywnego systemu dostępu do transportu lotniczego w Polsce – mówi Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

- Z optymizmem spoglądamy na rok 2017, bo z pewnością porty regionalne osiągną rekordowe, historyczne wyniki. Przewidujemy, że podobnie jak w roku ubiegłym wzrost napędzać będzie głównie ruch regularny.

W tym roku zostanie uruchomionych ponad 80 nowych kierunków lotów z portów regionalnych.  Znacząco wzrośnie też tygodniowa oferta „liczby foteli” w rejsach regularnych, który w szczycie sezonu są szacowane na około 500 tysięcy miejsc.

Tymczasem według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego, że w 2030 roku w Polsce obsługiwanych będzie ok. 60 mln pasażerów rocznie, z czego ponad 2/3 na lotniskach regionalnych. Zdaniem ZRPL, wynik ten jednak może być osiągnięty kilka lat wcześniej.

Aktualną przepustowość wszystkich polskich portów szacuje się na ok. 57 mln pasażerów rocznie (25 mln - Lotnisko Chopina, 32 mln - porty regionalne). Prognozy ULC zakładają, że wynik ten ma zostać osiągnięty w 2029 roku, jednak realnie może to być już nawet ok. 4-5 lat wcześniej.

Dlatego, zdaniem ZRPL, kluczowym wyzwaniem w funkcjonowaniu lotnisk jest teraz kwestia przepustowości, co wiąże się z koniecznością realizacji licznych, nowych inwestycji.

Wstępne wydatki na rozwój infrastruktury liniowej i kubaturowej w portach regionalnych do roku 2030 szacowane są na kwotę ok 2,2 mld zł.

Więcej na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.