PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekord: Zabraknie prądu? Zapotrzebowanie na energię najwyższe w historii

  • Newseria.pl/AT    25 sierpnia 2017 - 09:44
Rekord: Zabraknie prądu? Zapotrzebowanie na energię najwyższe w historii
Lato staje się krytyczne z punktu widzenia zapotrzebowania na energię elektryczną (fot.pixabay)

Przechodzące przez Polskę upały i burze spowodowały, że zapotrzebowanie na moc elektryczną osiągnęło najwyższy poziom w historii, a kilka dni później znów zbliżyło się do rekordu.
• Z początkiem sierpnia zapotrzebowanie na moc elektryczną osiągnęło najwyższy poziom w historii, a kilka dni później znów zbliżyło się do rekordu.

• Powodem były m.in. przetaczające się przez Polskę upały i burze.

• Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że system jest bezpieczny, ale potrzebne są długoterminowe rozwiązania.

• Część bloków energetycznych musi przejść modernizację, żeby dostosować się do unijnych wymogów. W efekcie rezerwy mocy zostaną znacznie ograniczone.

– Trudno powiedzieć, jakie są źródła rosnącego zapotrzebowania na energię w szczycie letnim. Przez wiele lat to zima generowała szczyty zapotrzebowania, tymczasem w ostatnich latach nastąpiła zmiana tej tendencji i lato staje się krytyczne z punktu widzenia zapotrzebowania na moc i energię – mówi Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Jak poinformowały PSE, 1 sierpnia tego roku o godz. 13.15 Krajowy System Elektroenergetyczny zgłosił zapotrzebowanie na 23 215 MW. To rekordowe jak dotąd zapotrzebowanie na moc elektryczną. Jedną z przyczyn zwiększonego zapotrzebowania na moc elektryczną są wysokie temperatury i urządzenia klimatyzacyjne włączane w trakcie upałów.

Czytaj też: Opłata mocowa będzie uzależniona od rocznego zużycia energii

– Być może jest to kwestia zmiany zachowań konsumenckich i coraz powszechniejszego używania klimatyzacji w biurach, zakładach pracy, w sklepach i domach. Należałoby jednak dociekać głębiej źródeł tego zwiększonego zapotrzebowania. Prześledzić, jak wyglądają w istocie zachowania po stronie odbiorców energii elektrycznej i sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe instalacje przemysłowe. To jest jednak zadanie dla spółek obrotów i operatorów systemów dystrybucyjnych – mówi Eryk Kłossowski.

11 sierpnia zapotrzebowanie odbiorców na moc elektryczną kolejny raz zbliżyło się do rekordowego poziomu, sięgając 22 990 MW. Na dodatek tego dnia Elektrownia Kozienice (druga największa elektrownia węglowa w UE) była zmuszona ograniczyć produkcję ze względu na temperaturę i niski stan wody w Wiśle wykorzystywanej do chłodzenia bloków. Z kolei w elektrowniach w Bełchatowie i Rybniku doszło do awarii, a trzy z pięciu największych bloków energetycznych trafiły do remontu.×
KOMENTARZE (2)

  • twójasystent, 2017-08-30 13:07:52

    Do Prof. Glass: Dlaczego siejesz wrogą propagandę przeciwko obecnemu rządowi, który przejął schedę po Twoich kolegach POkrętaczach ? Jesteś taki "mądry" a nie wiesz, że cała Polska północna i zachodnia otrzymuje za ciężkie polskie pieniądze prąd z Niemiec, który Niemcy kupują za drobne pie...niądze z francuskich elektrowni atomowych a Polakom "wciskają" za ceny prądu węglowego ??? Nie pisz głupot bo Georg Soros i Fundacja Adenauera skreślą cię z odpowiednich list. Prądu w Polsce nie zabraknie, chyba że Niemcy zrobią HALT !  rozwiń
  • Prof. Glass, 2017-08-28 13:53:53

    Gdzieście byli Menedżerowie, doradcy premiera, ministra, kiedy wiadomym było, od 7 bodaj lat, ż3e prądu zabraknie? Ale kaska na konto szła, co darmozjady! Rozliczymy Was, spokojna głowa! Nic nie ulega przedawnieniu!