PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowa dotacja na ekologiczne inwestycje w Opolu

  • wnp.pl    21 września 2017 - 12:30
Rekordowa dotacja na ekologiczne inwestycje w Opolu
Wymiana sieci na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny zrealizuje dwa duże projekty sieciowe na terenie Opola o wartości blisko 25 mln zł. 60 proc. tej kwoty stanowi dotacja z unijnego Funduszu Spójności.
Dotacja to 15 mln zł na 44 zadania o łącznej wartości blisko 25 mln zł.

Zadania obejmą modernizację sieci cieplnych, budowę przyłączy i zastąpienie węzłów grupowych nowoczesnymi węzłami indywidualnymi, które ulokowane zostaną bezpośrednio w zasilanych w ciepło budynkach. Pozwoli to na lepsze dostosowanie parametrów dostarczanego ciepła do indywidualnych potrzeb obiektów, co w istotny sposób podniesie komfort i zoptymalizuje koszty ogrzewania mieszkań.

Dodatkowo pozwoli to na rozszerzenie oferty spółki o dostawę ciepłej wody systemowej.

- Jednym z efektów projektów modernizacyjnych realizowanych w ramach przyznanej dotacji będzie zmniejszenie zużycia paliwa o około 1300 ton węgla rocznie, a to przekłada się na bardzo wymierny efekt ekologiczny - mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. operacyjnych ECO.

Realizacja inwestycji zakończy się w 2023 roku. W ich efekcie zmodernizowanych zostanie m.in. blisko 10 km sieci cieplnych w Opolu.

Zlikwidowane zostaną również 34 grupowe węzły cieplne, a w zamian za nie zostanie zainstalowanych 135 węzłów indywidualnych, co przyniesie przede wszystkim spore oszczędności dla klientów.

Zakończenie inwestycji oznaczać będzie dla mieszkańców Opola zmniejszenie emisji CO2 o ponad 2700 ton rocznie oraz spadek emisji pyłów o ponad 0,5 tony rocznie. Ograniczeniu ulegnie również emisja innych gazów i zanieczyszczeń powietrza.

Środki przyznane spółce pochodzą z Funduszu Spójności w zakresie realizacji działania „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie 44 zadania planowane do realizacji w obrębie przyznanych dotacji zostały uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Opola oraz wpisane do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej (ZIT).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.