Rekordowa dotacja na ekologiczne inwestycje w Opolu

Energetyka Cieplna Opolszczyzny zrealizuje dwa duże projekty sieciowe na terenie Opola o wartości blisko 25 mln zł. 60 proc. tej kwoty stanowi dotacja z unijnego Funduszu Spójności.
Rekordowa dotacja na ekologiczne inwestycje w Opolu
Wymiana sieci na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu.

Dotacja to 15 mln zł na 44 zadania o łącznej wartości blisko 25 mln zł.

Zadania obejmą modernizację sieci cieplnych, budowę przyłączy i zastąpienie węzłów grupowych nowoczesnymi węzłami indywidualnymi, które ulokowane zostaną bezpośrednio w zasilanych w ciepło budynkach. Pozwoli to na lepsze dostosowanie parametrów dostarczanego ciepła do indywidualnych potrzeb obiektów, co w istotny sposób podniesie komfort i zoptymalizuje koszty ogrzewania mieszkań.

Dodatkowo pozwoli to na rozszerzenie oferty spółki o dostawę ciepłej wody systemowej.

- Jednym z efektów projektów modernizacyjnych realizowanych w ramach przyznanej dotacji będzie zmniejszenie zużycia paliwa o około 1300 ton węgla rocznie, a to przekłada się na bardzo wymierny efekt ekologiczny - mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. operacyjnych ECO.

Realizacja inwestycji zakończy się w 2023 roku. W ich efekcie zmodernizowanych zostanie m.in. blisko 10 km sieci cieplnych w Opolu.

Zlikwidowane zostaną również 34 grupowe węzły cieplne, a w zamian za nie zostanie zainstalowanych 135 węzłów indywidualnych, co przyniesie przede wszystkim spore oszczędności dla klientów.

Zakończenie inwestycji oznaczać będzie dla mieszkańców Opola zmniejszenie emisji CO2 o ponad 2700 ton rocznie oraz spadek emisji pyłów o ponad 0,5 tony rocznie. Ograniczeniu ulegnie również emisja innych gazów i zanieczyszczeń powietrza.

Środki przyznane spółce pochodzą z Funduszu Spójności w zakresie realizacji działania „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie 44 zadania planowane do realizacji w obrębie przyznanych dotacji zostały uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Opola oraz wpisane do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej (ZIT).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE