PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowe miesiące portu Katowice

  • PAP    1 września 2010 - 15:31
Rekordowe miesiące portu Katowice

Lipiec i sierpień były dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach rekordowe pod względem liczby odprawionych pasażerów. Lotnisko spodziewa się zamknięcia roku liczbą ok. 2,45 mln odprawionych podróżnych - największą w jego historii.
Jak podały w środę służby prasowe portu, sierpień był drugim z rzędu miesiącem, kiedy w Pyrzowicach odprawiono ponad 300 tys. pasażerów. To przede wszystkim zasługa wakacyjnych czarterów - w ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły więcej pasażerów niż wiodący w tym porcie przewoźnik regularny Wizz Air.

Dobre wyniki wakacyjnych miesięcy sprawiły, że lotnisko nadrobiło straty z początku roku - po pierwszym półroczu notowano spadek ruchu o 3,4 proc. (do wiosny sięgał on aż 12 proc.), natomiast po sierpniu, licząc od początku roku, port zanotował wzrost ogólnej liczby pasażerów.

"Od początku stycznia do końca sierpnia z usług linii lotniczych operujących z naszego portu skorzystało 1 mln 649 tys. 860 pasażerów, prawie 13 tys. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. W całym roku zamierzamy odprawić ok. 2,45 mln osób - będzie to najlepszy wynik w historii lotniska" - powiedział rzecznik portu, Cezary Orzech.

W ubiegłym roku port odprawił 2 mln 364,6 tys. pasażerów (spadek o ok. 2,5 proc. wobec 2008 r.).

W ocenie zarządu lotniska, tegoroczne wakacje umocniły pozycję portu jako centrum czarterowego dla południowej Polski. W samym sierpniu ruch czarterowy wzrósł, w odniesieniu do tego samego miesiąca 2009 r., o 25 proc., podczas gdy ruch regularny o 2,5 proc. W sierpniu odprawiono w sumie 11 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem.

Z lotniska Katowice codziennie wylatuje kilkanaście samolotów (do 14 na dobę) z klientami biur podróży. Siatka połączeń czarterowych w tym sezonie obejmuje ponad 30 tras do kilkunastu państw. Lotnisko jest liderem wśród polskich portów regionalnych pod względem liczby odprawianych pasażerów czarterowych - w zeszłym, rekordowym roku obsłużono ich ponad 603 tys.

Z lotniska operuje czterech przewoźników regularnych. Dwóch sieciowych (PLL LOT i Lufthansa) oraz dwóch niskokosztowych (Wizz Air i Ryanair). W sumie linie te obsługują z Katowic ponad trzydzieści kierunków do trzynastu europejskich państw.

Podkatowickie lotnisko należy do największych portów regionalnych w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat planuje inwestycje za prawie 630 mln zł. Rusza budowa nowych płyt postojowych dla samolotów, następnie podjęta będzie m.in. budowa nowej drogi startowej, dróg kołowania i terminalu cargo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.