PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowe zainteresowanie dopłatami na budownictwo socjalne

  • PAP    3 czerwca 2015 - 13:28
Rekordowe zainteresowanie dopłatami na budownictwo socjalne
Jesienią ruszy druga w tym roku tura naborów wniosków w rządowym programie (fot. pixabay)

Wartość wniosków złożonych przez samorządy do państwowego banku BGK na dopłaty do budownictwa socjalnego już przekroczyła zarezerwowaną pulę 63 mln zł.
Do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 76 wniosków od gmin o łącznej wartości ponad 65 mln zł. Pula środków wynosząca 63 mln zł została przekroczona o ponad 2 mln zł, a wartość złożonych wniosków wzrosła o ponad 70 proc. w porównaniu z ostatnią edycją z jesieni 2014 r.

Wtedy wpłynęło 56 wniosków na łączną kwotę finansowego wsparcia 37,12 mln zł - poinformowała PAP Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

Powstanie 1 119 mieszkań nowych mieszkań

Bank poinformuje, że łącznie gminy chcą wybudować 1 119 mieszkań dla najuboższych, korzystając z dopłaty w ramach rządowego programu. Podobnie jak w poprzednich latach najbardziej zainteresowane programem są gminy z południowych regionów Polski - blisko jedna trzecia wniosków wpłynęła z województwa śląskiego.

"Od 2011 roku wszystkie pozytywnie ocenione projekty uzyskały dofinansowanie. Sprawdzamy teraz poprawność złożonych przez gminy wniosków, by zweryfikować, jak duże będzie faktyczne wykorzystanie przydzielonej na edycję puli środków finansowych. Mamy nadzieję, że i tym razem kwalifikację uzyskają wszystkie wnioski poprawne od strony formalnej" - przyznaje wicedyrektor Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W tym roku gminy będą mogły jeszcze raz wystąpić o wsparcie państwa na zapewnienie dachu nad głową najuboższym. Tak jak w poprzednich latach, jesienią odbędzie się druga edycja naboru wniosków, w terminie 1 - 30 września. Wartość pomocy jaka zostanie przyznana będzie podobna do tej zaplanowanej w pierwszej turze. W sumie na tegoroczne dopłaty w ramach programu budownictwa socjalnego BGK planuje przeznaczyć ponad 120 mln zł.

Z programu, który ruszył w 2007 r. najczęściej korzystają gminy. Obecnie BGK informuje, że dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 11 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejnych 4,5 tysiąca jest w trakcie realizacji.

Najwięcej lokali socjalnych na Mazowszu

Od 2007 r. - kiedy ruszył program - BGK przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 0,5 mld zł, co pozwoliło na realizację ponad 900 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości przekraczającej 1,8 mld zł.

68 proc. utworzonych w ramach programu BGK zasobów mieszkaniowych to lokale socjalne, a 23 proc. to mieszkania komunalne. W ramach dopłat powstają też miejsca w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a także mieszkania chronione oraz lokale dla powodzian.

Z danych BGK wynika, że najwięcej inwestycji do tej pory realizowanych w ramach programu było przez gminy na Mazowszu - 2 tys. 292 lokale, Śląsku - 1 tys. 830 i Pomorzu Zachodnim - 1 tys. 823. Z programu najrzadziej korzystały: województwo opolskie - 458, łódzkie - 499 i podlaskie - 501.

Celem programu jest wsparcie samorządów w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom. Jest on realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego finansowania (dotacji) projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 do 50 proc. wartości inwestycji.×
KOMENTARZE (1)

  • EWA, 2015-06-07 12:51:56

    jak to sie dzieje - gdzie sa komunalne mieszkania? - teraz po wyrzuceniu najemcow komunanych chcecie doplat do budowania nowych socjalnych mieszkan? zamieniliscie kasty spoleczne z uprawnionych wlascicieli na socjalych zebrakow? ta polityka mieszkaniowa to po prostu - grabiez mienia najemcom i gm...inom! nic nie zmieni mojego myslenia i pewnosci , ze tak jest!  rozwiń