PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

  • JS    27 listopada 2017 - 21:13
Rekordowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego
Konferencja prasowa nt. systemu Poznańskich Rowerów Miejskich (fot. poznan.pl)

Ten sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego jest absolutnie rekordowy. Przez dziewięć miesięcy rowery wypożyczono ponad milion razy, a liczba użytkowników PRM zbliżyła się do 100 tysięcy. Ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie sezon zakończy się w tym roku 17 grudnia.
• W tym roku najchętniej rowery były wypożyczane w czerwcu, kiedy skorzystano z nich ponad 172 tys. razy.

• Dzienny rekord wypożyczeń padł w piątek, 19 maja - 8 710 wypożyczeń.

• Przez cały sezon rowery w Poznaniu były wypożyczane średnio co 23 sekundy.

- To jest sukces miasta, firmy Nextbike, ale przede wszystkim użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego. Dane statystyczne mówią same za siebie. Już mamy powyżej miliona wypożyczeń w tym roku. W całym poprzednim sezonie było ich niecałe 400 tysięcy. System został rozbudowany o ¼, a uzyskaliśmy ponad 2,5-krotny wzrost liczby wypożyczeni - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W sezonie 2016 Poznański Rower Miejski miał ponad 58 tys. użytkowników, a liczba wypożyczeń wyniosła około 388 tysięcy. Od lipca do końca 2016 roku do dyspozycji mieszkańców i turystów było 61 stacji PRM, a w nich 700 rowerów (wcześniej 37 stacji i 440 rowerów). Średnio 690 wypożyczeń na rower (2,5 dziennie) - przy średniej liczbie rowerów - 563.

W 2017 roku system został rozbudowany. Liczy obecnie 89 stacji (w tym dwie sponsorskie), w których na użytkowników czeka ponad 970 rowerów. W systemie zarejestrowało się ponad 40 tys. nowych użytkowników, a liczba wypożyczeń przekroczyła milion, czyli wyniosła 2,5 razy więcej niż w ubiegłym roku. Średnio 1061 wypożyczeń na rower - 3,85 dziennie.

- Wpływ na tak duże zainteresowanie miała rozbudowa systemu, ale również fakt, że użytkownicy, mieszkańcy Poznania i aglomeracji, coraz bardziej przekonują się do systemu roweru miejskiego jako bardzo istotnego elementu transportu publicznego w mieście - dodaje Maciej Wudarski.

W tym roku najchętniej rowery były wypożyczane w czerwcu, kiedy skorzystano z nich ponad 172 tys. razy. Dzienny rekord wypożyczeń padł w piątek, 19 maja - 8 710 wypożyczeń. Przez cały sezon rowery w Poznaniu były wypożyczane średnio co 23 sekundy.

Najpopularniejszy rower, o numerze 68005, ma w tym roku za sobą 1791 wypożyczeń. Dużą popularnością cieszyły się również niestandardowe rowery. Te z fotelikiem dziecięcym wypożyczono ponad 10 tys. razy, a dziecięce - 1 400 razy. Średni czas jednego wypożyczenia roweru miejskiego w Poznaniu to 16 minut i 30 sekund.

Poznań, wśród 30 miast w Polsce które mają systemy wypożyczeń rowerów, jest w pierwszej trójce za Warszawą i Łodzią które mają jednak dużo więcej rowerów (Warszawa - ponad 5 tys, Łódź - 1,5tys.)

- Poznań jest również jednym z trzech miast, któremu udało się przekroczyć ponad milion wypożyczeń. W tej chwili mamy już 1,033 mln wypożyczeń, a do końca sezonu zostało jeszcze kilka tygodni - informuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu PRM.

W ramach testu do 17 grudnia przedłużona będzie możliwość wypożyczania rowerów w Poznaniu.

 - Będziemy bardzo uważnie obserwować zainteresowanie rowerami w tym miesiącu. Będzie to pierwszy grudzień, kiedy Poznański Rower Miejski będzie funkcjonował. Istotny wpływ na to będzie z pewnością miała prognoza pogody - informuje zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przyszły rok planowana jest kolejna rozbudowa. PRM powiększy się o 200 rowerów i 20 stacji.  Do dyspozycji użytkowników będzie wówczas 109 stacji, a w nich niemal 1 200 rowerów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • PNTB, 2017-11-28 08:03:17

    Świetnie, że system w Poznaniu się tak rozwija. Warszawa też bije swoje rekordy. W tym roku było już ponad 5 milionów wypożyczeń.