PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

  • JS    28 listopada 2016 - 19:46
Rekordowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego
Stacja rowerów miejskich przy Termach Maltańskich (poznan.pl)

• Wzrost liczby użytkowników i wypożyczeń, rozbudowa systemu o nowe stacje, wyposażone także w rowery dla młodszych użytkowników - rok 2016 okazał się rekordowy dla rowerów miejskich.
• A przyszły ma być jeszcze lepszy, jak zapowiadają pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego, bo do dyspozycji rowerzystów będzie jeszcze więcej stacji.
W lipcu tego roku Poznański Rower Miejski rozrósł się z 37 stacji i ponad 440 rowerów do 61 stacji i 700 rowerów. Użytkownikom udostępniono pojazdy z fotelikami dla dzieci oraz - w stacjach w pobliżu Jeziora Maltańskiego - rowerki dla najmłodszych. Dla posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA udostępniono promocyjną taryfę.

Po rozbudowie nastąpił gwałtowny wzrost zarówno liczby użytkowników, jak i wypożyczeń, co dowodzi, że rozwój systemu to "strzał w dziesiątkę". Tylko w sierpniu liczba wynajmów przekroczyła 72 tys.! Ten wynik do tej pory pozostaje rekordowy. Najpopularniejsze były stacje PRM: Półwiejska, Rondo Rataje oraz Małe Garbary. System zyskał też nowych użytkowników - w sumie jest ich już prawie 60 tys.

Jesienna aura wyraźnie jednak zniechęciła użytkowników roweru miejskiego w Poznaniu. Po rekordowym sierpniu liczba wypożyczeń gwałtownie spadła. We wrześniu i październiku rowery miejskie wypożyczano po ponad 30 tys. razy, natomiast w listopadzie (do 23 dnia tego miesiąca)  zaledwie 15 tys. razy. W związku z tym zapadła decyzja, aby nie przedłużać sezonu - 30 listopada będzie ostatnim dniem, w którym możliwe będzie wypożyczenie roweru miejskiego.

Jednak ZTM ma dobrą wiadomość: w przyszłorocznym sezonie użytkownicy PRM będą mieli do dyspozycji kolejne nowe stacje. System, zgodnie z planowaną rozbudową, powiększy się aż o 20 miejsc stacjonowania rowerów. Będzie tam można wypożyczyć 200 jednośladów, z których 10 proc. będzie wyposażonych w foteliki dziecięce. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników zostanie oddanych 6 kolejnych stacji, w tym jedna sfinansowana przez radę osiedla.

Dzięki podpisanym porozumieniom, w Poznaniu mogą powstawać tzw. rowerowe stacje sponsorskie (organizowane przez Nextbike, a finansowane przez partnerów biznesowych), które współdziałają z PRM. Pierwsza taka stacja powstała w październiku na Jeżycach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.