PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekultywacja składowiska odpadów w Owińskach

  • GK    12 kwietnia 2011 - 15:02
Rekultywacja składowiska odpadów w Owińskach

Podpoznańska gmina Czerwonak rozstrzygnęła przetarg na wykonanie rekultywacji składowiska odpadów w Owińskach.
Prace, które już niebawem ruszą w podpoznańskich Owińskach, dotyczą wykonania rekultywacji składowiska odpadów „inne niż niebezpieczne i obojętne”.

Powierzchnia składowiska przeznaczona do rekultywacji, wraz ze skarpami, wynosi 1,15 ha. Prace zostały podzielone na dwa etapy.

W pierwszej fazie roboty obejmą m.in: ukształtowanie czaszy składowiska, ułożenie warstwy wyrównawczej oraz montaż biofiltrów na studniach odgazowujących. Na etap drugi składać się będzie wykonanie warstwy uszczelniającej oraz glebotwórczej. Prace zakończy posadzenie roślin i trawy.

Proces rekultywacji jest naturalnym, końcowym etapem eksploatacji każdego składowiska odpadów. Polega on na przywróceniu naturze terenów zdegradowanych uprzednio przez działalność człowieka.

Głównym celem procesu rekultywacji jest ochrona środowiska naturalnego ze szczególnym naciskiem na wody powierzchniowe oraz podziemne. Niezbędnym elementem rekultywacji jest integracja obszaru składowiska odpadów z otaczającym środowiskiem naturalnym poprzez sadzenie traw czy roślin motylkowych.

Proces rekultywacji zakłada również odtworzenie gleby poprzez poprawienie jej właściwości fizycznych i chemicznych oraz uregulowanie stosunków wodnych. W tym celu stosuje się głównie metody techniczne lub biologiczne.

Oprócz wykonania prac budowlanych niezbędny jest także późniejszy dozór i monitoring terenów objętych procesem rekultywacji. Nie inaczej będzie w Owińskach.

Regularne kontrolowanie drożności systemu zbierającego i stabilizującego poziom wód gruntowych, stały monitoring poziomu wód odciekowych oraz utrzymywanie czystości na terenie składowiska to tylko niektóre z wymagań postawionych przez gminę Czerwonak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • OJ UE !, 2011-04-12 17:36:40

    Żyć sie nie da w takich warunkach!!!Cierpimy niemiłosiernie!!!