PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont dworca PKP w Swarzędzu

  • www.24swarzedz.pl    28 września 2011 - 10:23
Remont dworca PKP w Swarzędzu

Jeszcze w tym roku może rozpocząć się remont dworca PKP w Swarzędzu. Zabytkowy budynek może nie straszy podróżnych tak bardzo, jak niektóre dworce w innych miastach, ale z pewnością potrzebny jest tutaj gruntowny remont. Na szczęście program rewitalizacji dworców PKP obejmuje również budynek w Swarzędzu.
Sprawna komunikacja jest jednym z podstawowych wyznaczników komfortu życia mieszkańców. Przyglądając się historycznemu rozwojowi komunikacji w Swarzędzu można powiedzieć, że największy przełom nastąpił pod koniec XIX w. Wtedy to z Poznania do Strzałkowa nad ówczesną granicą polsko-rosyjską wybudowano linię kolejową.

Roboty przeprowadzono w latach 1886-1887, natomiast dworzec gotowy był w czerwcu 1887 roku. Uruchomienie kolei nastąpiło 1 sierpnia. Było to dla Swarzędza wielkie wydarzenie, gdyż miasto otrzymało najnowszy środek lokomocji, ułatwiający nie tylko ruch pasażerski, ale zwłaszcza towarowy. Połączenia kolejowe wyparły linie dyliżansów konnych. Budynek spełnia funkcję dworca do dziś, jednakże wymaga gruntownej rewitalizacji.

Czytaj też: Samorządy chcą rewitalizacji dworców

Cztery lata temu zostały oddane nowe perony oraz wyremontowano podziemne przejścia na swarzędzkim dworcu. Wkrótce rozpocznie się wyczekiwany remont budynku dworca. W przyszłym miesiącu zostanie przeprowadzony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót modernizacyjnych.

Jak informuje Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP S.A. trudno w tej chwili wskazać konkretną datę rozpoczęcia robót. Będzie to zależało od tego, ile czasu zajmie wybór wykonawcy w przetargu. Wiadomo natomiast, że zgodnie z planem modernizacja ma potrwać 12 miesięcy.

Zakres przeprowadzonych prac na swarzędzkim dworcu będzie bardzo duży. Dowiedzieliśmy się, że planowane roboty w budynku obejmują:

w zakresie elewacji: wymiana więźby dachowej, ocieplenie, wymiana pokrycia dachu na analogiczną dachówkę, wymiana obróbek blacharskich, przemurowanie kominów, uzupełnienie ubytków elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, oczyszczenie cegły do koloru naturalnego, montaż daszków szklanych nad 2 wejściami, wymiana oświetlenia na elewacji.

w zakresie wnętrza: wykonanie instalacji p.poż., monitoringu, budowę przyłącza gazowego, przebudowa instalacji hydrantowej, wymianę instalacji elektrycznej, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymianę przyłącza wodno-kanalizacyjnego, wymianę instalacji co, wykonanie nowego przyłącza wodno-kanalizacyjnego do sieci miejskiej, instalacja klimatyzacji w szatniach, likwidacja jednej klatki schodowej(od strony hali dworca) i przebudowa drugiej(w środkowej części budynku), nowa klatka żelbetowa, wykończona płytkami gresowymi, budowa ścianek działowych z płyt gipsowo-włóknowych, wypełnionych wełną mineralną, wykonanie otworów w ścianach istniejących, instalacja armatury sanitarnej w toaletach, naprawa posadzek, wymiana zniszczonych.

Modernizacja obejmie również teren przed dworcem: wymiona zostanie nawierzchnia chodników, montaż stojaków rowerowych, zieleń. Wiadomo również, że zmodernizowany dworzec będzie spełniał dwie funkcje: Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz funkcje typowo kolejowe, czyli kasy i poczekalnia.

Trzeba liczyć się z tym, że podczas prac remontowych na korzystających z dworca kolejowego w Swarzędzu czekać będą utrudnienia.

- Dworzec wraz z terenem przyległym stanie się placem budowy i z pewnością zostanie przez wykonawcę robót zabezpieczony i ogrodzony. Trzeba więc będzie się liczyć z utrudnieniami, także jeśli chodzi o zakup biletów - przestrzega Piotr Kryszak i dodaje, że o konkretnych utrudnieniach będzie można mówić po wyborze wykonawcy robót i ustaleniu z nim szczegółowego planu działań.

Czytaj też: Rewitalizacja to nie remont

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Teresa K., 2011-12-01 20:49:09

    Brawo dla autora zdjęcia budynku dworca w Swarzędzu!Nie ulega wątpliwości,że sam budynek jest zabytkowy.Dziwię się temu kto tak ładnie napisał,że zabytkowy budynek nie straszy podróżnych tak bardzo jak inne dworce.W sierpniu tego roku miałam okazję zobaczyć to "cudo".Kiedy stanęłam przed d...rzwiami wejściowymi na hall dworca PKP oniemiałam z wrażenia.Miałam wrażenie,że wchodzę do chlewa w czasach feudalnych.Krata,kłódka , skobel .Wnętrze hallu dostarczyło mi jeszcze bogatszych doznań estetycznych.Zapraszam do zwiedzenia budynku dworca.Moc wrażeń gwarantowana.Moim zdaniem należałoby wpisać obiekt do rejestru zabytków klasy zerowej.Wstyd i hańba!!!  rozwiń