PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont Okęcia może będzie mniej dotkliwy

  • PAP    19 stycznia 2010 - 21:52

Zamiast planowanych trzech wrześniowych weekendów tego roku warszawskie lotnisko Okęcie na czas remontu może być zamknięte przez cztery piątki i soboty, ale będzie za to będzie otwarte w niedziele - poinformował we wtorek rzecznik lotniska Kamil Wnuk.
Władze lotniska, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, spotkały się we wtorek z przedstawicielami biur podróży oraz liniami lotniczymi, by rozmawiać o planowanym zamknięciu portu z powodu remontu tzw. krzyżówki dwóch dróg startowych lotniska. W związku z tym samoloty nie będą mogły tam ani startować, ani lądować.

Spotkanie zorganizowano, ponieważ w mediach pojawiły się sygnały o rzekomym braku informacji oraz wyjaśnień ze strony portu na temat planowanego remontu. Według Wnuka, przewoźnicy już we wrześniu ub.r. zostali poinformowani o planowanych pracach na płycie lotniska.

"Podczas wtorkowego spotkania linie lotnicze zaproponowały, aby remont +krzyżówki+ trwał przez cztery weekendy, ale po półtorej doby. Prace rozpoczynałyby się nocą w piątki, a kończyły nad ranem w niedziele, tak by móc otworzyć lotnisko na cały dzień" - powiedział Wnuk.

Dodał, że władze lotniska do końca miesiąca mają sprawdzić, czy nowa propozycja remontu będzie technologicznie wykonalna. "Płytę lotniska będziemy etapami pokrywać warstwami asfaltu, a następnie go utwardzać. Musimy sprawdzić, czy będziemy mogli to zrobić w zakładanych odstępach czasowych" - wyjaśnił Wnuk.

Jak powiedział, lotnisko chce wesprzeć porty, które na czas zamknięcia Okęcia będą przyjmować samoloty, np. wysyłając z Warszawy straż graniczną do pomocy przy odprawach pasażerskich.

Jednocześnie wiosną tego roku ma się rozpocząć remont krótszego pasa startowego, na którym lądują samoloty, głównie od strony Al. Krakowskiej. Droga ta ma być od czerwca zamknięta dla samolotów. Lotnisko planuje ją ponownie udostępnić w sezonie zimowym.

W ubiegłym roku warszawskie lotnisko obsłużyło ponad 8 mln pasażerów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.