PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja, Krzysztof Durek: Kamienice były sprzedawane przez dzieci albo 130-latków

  • PAP/AT    29 września 2017 - 10:25
Reprywatyzacja, Krzysztof Durek: Kamienice były sprzedawane przez dzieci albo 130-latków
Są takie reprywatyzacje dość śliskie - powiedział Krzysztof Durek (fot.pixabay.com)

Aferzyści korzystali z możliwości, jakie dawały nieruchomości o nieuregulowanym statusie - powiedział o przejęciach nieruchomości w Krakowie radny Krzysztof Durek (PiS).
• Pod koniec lat 80. aferzyści zaczęli korzystać z możliwości, jakie dawały nieruchomości o nieuregulowanym statusie - powiedział.

• Pojawili się właściciele z odkupionymi prawami, kamienice sprzedawały dzieci albo 130-latkowie - dodał.

• Uczestniczyły w tym najczęściej osoby mające dostęp zarówno do dokumentów takich jak księgi wieczyste, jak i do akt urzędniczych - zaznaczył.

Radny Krakowa Krzysztof Durek (PiS) przypomniał, że problem przejmowania nieruchomości w Krakowie w kontrowersyjnych okolicznościach miał miejsce już w latach 50. "Ówcześni decydenci, funkcjonariusze aparatu władzy, aparatu bezpieczeństwa i aparatu sądowniczego przejmowali kamienice, które wcześniej znajdowały się w rękach fundacji czy stowarzyszeń. I w księgach wieczystych pojawiły się nazwiska prywatnych osób" - wyjaśnił.

Jego zdaniem kolejne machinacje dotyczące kamienic wróciły pod koniec lat 80. "Aferzyści zaczęli korzystać wtedy z możliwości, które się pojawiły" - stwierdził. Taką możliwość stanowiły nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym. "Pojawili się właściciele z odkupionymi prawami, tak jak wszędzie w Polsce - albo jakieś małe dzieci to sprzedawały, albo 130-letnie osoby" - tłumaczył.

Uczestniczyły w tym - jego zdaniem - "najczęściej osoby mające dostęp zarówno do dokumentów takich jak księgi wieczyste, jak i do akt urzędniczych".

Czytaj też: Reprywatyzacja: Urząd wydawał decyzje na rzecz nieżyjących osób

"Pojawiały się osoby, które odzyskiwały kamienice, kupując gdzieś jakieś części czy udziały w firmach, które przed wojną te kamienice posiadały i masa lokatorów również wtedy trafiła na bruk" - dodał.

"W tej chwili, z tego co się orientuję, toczy się około 70 postępowań prokuratorskich, gdzie nastąpiło to drogą ewidentnego przestępstwa" - mówił radny Krakowa.

Rozmówca przywołał też sprawę działalności kantoru "Wielopole" - grupy przestępczej z Krakowa, która - według prokuratury - "pod przykryciem" kantoru mieszczącego się przy ul. Wielopole prowadziła m.in. nielegalną działalność parabankową i wyłudzała od wierzycieli przekazane pod zastaw nieruchomości, stosując groźby i wymuszenia. Durek uznał to za najgłośniejszy przypadek przejmowania krakowskich nieruchomości.

"Są takie reprywatyzacje dość śliskie" - dodał. Przywołał przykład budynku, który remontowało miasto. "W dwa tygodnie po zakończeniu kosztującego kilkanaście milionów złotych remontu budynek trafia w ręce prywatne" - opowiadał, twierdząc, że być może był to proceder "za cichą zgodą i przyzwoleniem". Dodał jednak: "Miasto od pewnego czasu chyba już uważa i te procedury sprawdzające są prowadzone przyzwoicie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.