PARTNER PORTALU
  • BGK

"Repty" i Veolia rozpoczynają współpracę

  • pt    20 czerwca 2017 - 13:40
"Repty" i Veolia rozpoczynają współpracę
Górnośląskie Centrum Rehabilitacyjne „Repty” jest jednym z większych ośrodków zdrowia na Górnym Śląsku. fot. repty.pl)

Veolia Południe podpisała z Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym „Repty” w Tarnowskich Górach umowę na dzierżawę, należącego do niego silnika gazowego. Będzie to pierwsza kogeneracja gazowa wśród wszystkich instalacji zarządzanych przez Veolię term.
Górnośląskie Centrum Rehabilitacyjne „Repty” jest jednym z większych ośrodków zdrowia na Górnym Śląsku. Szpital dysponuje 560 łóżkami, a rocznie leczy się tu około 8 tysięcy pacjentów.

Umowa podpisana między Veolią a Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym została zawarta na 10 lat. W czasie trwania dzierżawy, Veolia będzie zarządzała silnikiem gazowym o mocy elektrycznej 0,3 MW oraz mocy cieplnej równej 0,4 MW, natomiast sprzedaż energii elektrycznej wyniesie 2 000 MWh na rok.

- Kogeneracja to najbardziej efektywny ekonomicznie i energetycznie sposób produkcji ciepła i energii elektrycznej, powoduje ograniczenie tzw. niskiej emisji, co w konsekwencji poprawia komfort życia mieszkańców miasta. Silnie promujemy to rozwiązanie wśród naszych partnerów, ponieważ przyczynia się ono do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego korzystających z niego podmiotów – mówi Gerard Bourland, prezes zarządu, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce.

- Zdrowie to dla nas nie tylko misja związana z leczeniem i rehabilitacją pacjentów. Chcemy też zadbać o nasze otoczenie, aby mieszkańcy żyli w mieście, w którym można oddychać czystym powietrzem - dodaje Maksymilian Hajzer, zastępca dyrektora w Reptach.

Jak mówił niedawno naszemu portalowi Norbert Skibiński z Veolia Energia Polska firma planuje także zbudować w Polsce rynek małych ciepłowni opalanych paliwem alternatywnym.

Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższego półrocza. Jeśli będzie pozytywna, to pierwszy zakład mógłby rozpocząć działalność w roku 2019.

W grę wchodziłyby małe instalacje o mocy przerobowej około 10-15 tysięcy ton paliwa alternatywnego rocznie i mocy cieplnej około 5-10 MW.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.