PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort infrastruktury chce przekazać samorządom trójmiejską SKM

  • PAP    23 kwietnia 2014 - 20:05
Resort infrastruktury chce przekazać samorządom trójmiejską SKM

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście podlegała samorządom. Wiceminister Zbigniew Klepacki powiedział, że SKM mogłaby trafić do samorządów w ramach restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne.
W środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu kolejowego i poczty Klepacki przedstawił informację na temat perspektyw przekazania samorządom spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o.

Wiceminister poinformował, że już "od roku czy dwóch" stanowisko ministerstwa w tej sprawie jest niezmienne. "Jak najbardziej SKM-ka może być przekazana samorządom czy samorządowi województwa pomorskiego. Tę decyzję, jeśli chodzi o kierunkowe podejście, podjęto w uzgodnieniu z PKP i tutaj nic się nie zmieniło" - powiedział Klepacki.

Wiceminister zaznaczył, że przejęcie SKM przez samorząd lub samorządy byłoby częścią programu restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne. "Udało nam się zdobyć przychylność samorządów, jeśli chodzi o działania z Przewozami Regionalnymi. Chcemy jesienią mieć gotowy projekt restrukturyzacji, który chcemy realizować" - powiedział Klepacki.

Członkowie komisji pytali wiceministra, czy nie dałoby się przeprowadzić operacji przekazania SKM samorządowi lub samorządom szybciej, w ramach odrębnego projektu. Klepacki wyjaśnił, że indywidualne podejście do sprawy trójmiejskiej SKM spowodowałoby "bardzo dużo złej krwi wśród innych samorządów". Jego zdaniem pozostałe samorządy mogłyby odebrać takie działanie jako nierówne traktowanie przez rząd, co z kolei utrudniłoby rozmowy z nimi na temat restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

"Łatwiej będzie to przeprowadzić, wbudowując usamorządowienie SKM w pewien większy proces" - powiedział. Podkreślił, że na przekazanie trójmiejskiej SKM samorządom konieczne będzie znalezienie funduszy.

Obecny na posiedzeniu podkomisji członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski poinformował, że samorząd jest zdeterminowany w sprawie przejęcia SKM. Dodał, że samorząd chciałby to zrobić jak najszybciej. Przypomniał, że SKM stanowi "kręgosłup komunikacyjny" dla mieszkańców Pomorza, a jej pociągi przewożą 35 mln pasażerów rocznie.

SKM jest jednym z podstawowych środków komunikacji publicznej na terenie trójmiejskiej aglomeracji, a także w jej okolicach. Spółka wozi pasażerów m.in. pomiędzy Gdańskiem Głównym a Rumią: ruch odbywa się tutaj linią kolejową nr 250, którą administruje SKM. Pociągi tej firmy dowożą też pasażerów z Trójmiasta do Słupska i Tczewa.

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o. jest firmą o kapitale zakładowym wynoszącym prawie 137 mln zł. Udziały w kapitale zakładowym podzielone są pomiędzy: Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (ponad 44 proc.), Skarb Państwa reprezentowany przez ministra finansów (prawie 20,7 proc.), samorząd województwa pomorskiego (12,4 proc.). Udziały mają też gminy: Gdańsk (15,3 proc.), Sopot (prawie 2,6 proc.), Gdynia (3,1 proc.), Pruszcz Gdański (ponad 1,4 proc.) oraz Rumia (0,14 proc.). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.