PARTNER PORTALU
  • BGK

Resort środowiska: te gminy zapłacą kary pieniężne za śmieci

  • Bartosz Dyląg    27 marca 2014 - 14:59
Resort środowiska: te gminy zapłacą kary pieniężne za śmieci

14 gmin w kraju nie zorganizowało dotąd przetargów, zlecając odbieranie odpadów komunalnych własnej jednostce organizacyjnej. Zapłacą kary pieniężne - wyjaśnia resort środowiska.
Jednym z punktów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego była prezentacja na temat wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Informację przedstawił wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Z danych resortu wynika, że 14 gmin, które nie zorganizowały przetargów (w tym jeden związek międzygminny) zleciło odbieranie odpadów komunalnych własnej jednostce organizacyjnej.

Pomimo zapowiedzi zmian przepisów Stanisław Gawłowski potwierdził, że jedyną dopuszczalną formą wyboru wykonawcy są przetargi.

- Dlatego, w ocenie strony rządowej, w takich wypadkach powinna zostać wszczęta procedura nałożenia administracyjnej kary pieniężnej - powiedział wiceminister.

Z prezentacji resortu wynika, że gminy najchętniej naliczają opłaty za odbiór odpadów metodą od mieszkańca. Zdecydowało się na nią 1622 jednostek. Metodę od gospodarstwa domowego wybrało 537 jest, a kryterium powierzchni zaledwie 9 jst.

W przypadku odpadów segregowanych najwyższa zanotowana przez resort stawka naliczana metodą od mieszkańca wynosi 18 zł, najniższa - 2,5 zł. Średnia opłata to 7,9 zł. W przypadku odpadów zmieszanych najwyższa stawka to 39 zł, najniższa - 3 zł; średnio - 13,66 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mp1248, 2014-03-28 22:47:24

    Brakoroby-obiboki chcą się tuczyć na bzdetnych przepisach. Proszę o ujawnienie nazwisk tych "nygusów" i zakazać im dożywotnio pracy w administracji państwowej.
  • rad, 2014-03-28 10:14:03

    Strachy na Lachy .To tylko propaganda nieznających prawa.Ministerstwo przegra każdy proces bo ustawa jest niezgodna z prawem Unijnym.