PARTNER PORTALU
  • BGK

Restrukturyzacja Przewozów Regionalnych, ARP: UOKiK dłużej analizuje przejęcie

  • bad    19 sierpnia 2015 - 17:11
Restrukturyzacja Przewozów Regionalnych, ARP: UOKiK dłużej analizuje przejęcie
UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku. Fot. PR

UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Agencję Rozwoju Przemysłu kontroli nad Przewozami Regionalnymi.
Zgłoszenie to ARP złożyła do UOKiK na początku lipca br.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów (weszła w życie 18 stycznia 2015 r.), obecnie postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe.

Dwa etapy postępowania w sprawach koncentracji

Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca. Natomiast w sprawach: szczególnie skomplikowanych, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub wymagających przeprowadzenia badania rynku - przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące.

Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza w żaden sposób o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana w tej sprawie, podkreśla UOKiK.

W sprawie ARP i Przewozów Regionalnych, po analizie zebranego w sprawie materiału dowodowego, UOKiK uznał, że zachodzi konieczność przeprowadzenia badania rynku. W szczególności "urzędowi zależy na pozyskaniu danych dotyczących krajowego rynku produkcji i napraw taboru kolejowego, napraw elektrycznych zespołów trakcyjnych i wagonów osobowych".

Planowana koncentracja może wywrzeć wpływ na krajowy rynek budowy, napraw, modernizacji i utrzymania i zakupu taboru kolejowego, szczególnie EZT i wagonów osobowych. Badanie rynku i uzyskanie opinii konkurentów uczestników koncentracji pozwolą na przesądzenie tej kwestii, stwierdza urząd.

Przypomnijmy, że ewentualne przejęcie PR przez ARP to część programu restrukturyzacji tej spółki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.