PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja: co z prywatnymi nieruchomościami?

  • pt    18 lutego 2014 - 13:52
Rewitalizacja: co z prywatnymi nieruchomościami?

W centrum Łodzi jest ok. tysiąca prywatnych kamienic. Miasto chce znaleźć najlepszy sposób na to, aby ich właściciele mogli skorzystać z unijnych funduszy. W nowej perspektywie właśnie na rewitalizację mają zostać przeznaczone ogromne środki.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z właścicielami nieruchomości położonych w strefie wielkomiejskiej. Spotkanie, w którym wzięło udział około 300 przedstawicieli wspólnot i prywatnych właścicieli nieruchomości poświęcone było planowanej rewitalizacji centrum Łodzi.

- Po wielu latach zastoju nadchodzi ten moment, kiedy mamy wreszcie koncepcję i szansę pozyskania środków finansowych na rewitalizację. Łódź stoi przed wielką szansą na odbudowanie swojego wizerunku, dzięki funduszom europejskim przyznanym Polsce w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, w której mamy już zagwarantowane na ten cel ponad 440 mln zł, a kolejne fundusze przed nami – mówiła prezydent Zdanowska.

W ścisłym centrum Łodzi jest ponad tysiąc prywatnych kamienic i 400 należących do gminy. W związku z tym, konieczny jest kontakt i porozumienie z właścicielami nieruchomości, a miasto poszukuje możliwości prawnych współpracy z właścicielami prywatnymi i wspólnotami, tak by oni również mogli stać się beneficjentami pomocy unijnej w zakresie rewitalizacji.

Dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Marcin Obijalski przedstawił koncepcję, dotyczącą pierwszej fazy kompleksowej akcji modernizacyjnej centrum Łodzi.

Obszar strefy wielkomiejskiej podzielono na 55 kwartałów, dla których opracowano osiem priorytetowych projektów, obejmujących m.in. rejon Starego Rynku, ulicy Ogrodowej, placu Wolności, ul. Wschodniej. W miarę pozyskiwania funduszy, kolejne obszary będą wchodziły w zakres rewitalizacji.

Dla ścisłej strefy centrum, w pasie ulic wzdłuż Piotrkowskiej, przygotowano już propozycje do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, które zostaną poddane społecznym konsultacjom.

- Na razie udało się wywalczyć instrumenty wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych poprzez możliwość wspólnego aplikowania o środki unijne wspólnie z miastem
, a także starań o dofinansowanie z NFOŚ na termomodernizację i przyłączenie kamienic do sieci cieplnej w porozumieniu z firmą Dalkia – zapowiedziała prezydent Łodzi.

Właściciele prywatnych kamienic, mogą obecnie aplikować o środki na rewitalizację obiektów wpisanych do ewidencji zabytków lub skorzystać – z uwagi na prowadzone remonty – z odpisów podatku od nieruchomości. W trakcie dyskusji przedstawiciele wspólnot i prywatni właściciele zgłaszali swoje problemy i postulaty, związane z remontami kamienic.

Najwięcej z nich dotyczyło kłopotów przy modernizacji obiektów zabytkowych, zaniedbanych obszarów poza centrum oraz braku lokali socjalnych i zastępczych dla lokatorów, którzy nie płacą czynszu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.